v0.67 GW

Mergus serrator
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Vidutinis dančiasnapis arba Melgāle
EN Red-breasted Merganser
DE Mittelsäger
RU Длинноносый крохаль
SE Småskrake
LV Garknābja gaura
FR Harle huppé
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 4(I)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 1-10

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++RRRRRRRR++++++
Apibūdinimas

Mažesnis ir lieknesnis už didįjį dančiasnapį. Vidutinio dydžio dančiasnapis aiškiai pasišiaušusia galva, plonu snapu, kuodu ir gana tamsiu apdaru. Tik ♂ veisimosi apdaru krūtinė pažymėta aiškiu raštu - ruda, su juodais taškeliais. ♂ apdaras visa tamsia galva, balta apykakle ir tamsia krūtine išsiskiria tarp dančiasnapių. ♀ ir jauni paukščiai ne tokie išsiskiriantys ir painiojami su didžiuoju dančiasnapiu; atskiriami iš plono, beveik į viršų paversto snapo, lieknesni, pašiaušta galva, neaiškia spalvine riba tarp kaklo ir galvos, ryškesniais ruožais sparne.

Skrydžio metu abiejų lyčių sparne matoma ryški juosta, perrėžta dvejomis plonomis juodomis linijomis. Skrendantis siluetu panašus į didįjį dančiasnapį, tik ne toks stambus; sparnais plasnoja tyliau.

Buveinė

Yra labai prisitaikantis prie aplinkos sąlygų, ieško neįprastos buveinių kombinacijos. Dažnai apsigyvena šiaurės kraštuose, bet gyvena tundroje ir vidutinio klimato miškų zonose. Neapsiriboja eutrofiniais vandens telkiniais. Mėgsta sūraus vandens telkinius, gyvena sekliuose, švariuose pajūriuose, įlankose, sąsiauriuose ir labiau mėgsta smėlėtą dugną nei dumbliną, su pastoviomis seklumomis, išsikišančiais akmenimis arba žolėtais krantais, kuriuose mėgsta ilsėtis. Apsigyvena salose ir salelėse, kanaluose, kartais - didesniuose atviruose vandenyse, vidutinės tėkmės, tinkamo gylio upėse. Nors peri ant žemės, perėjimo vietose turi būti augalų priedanga, dažniausiai - medžiai, todėl apsigyvena miško buveinėse. Žiemoja dažniausiai jūrose, bet mėgsta ir uždarus gėlo vandens telkinius.

Panašios rūšys