v0.67 GW

Milvus milvus
[Accipitriformes • Accipitridae]  (Clements)
LT Rudasis peslys
EN Red Kite
DE Rotmilan
RU Красный коршун
SE Röd glada
LV Sarkanā klīja
FR Milan royal
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 1(E)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 0-5

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRRRRRRRR
Apibūdinimas

Ilgesniais sparnais ir uodega už juodąjį peslį. Ryškiu apdaru, grakštus, lieknas peslys kirpta uodega. Visuomet matyti lieknas siluetas ir laisvas polėkis. Apdaro spalvos už juodojo peslio daug ryškesnės ir įvairesnės. Galva balsva, kūnas ir uodegos viršutinė pusė kaštoniniai, ilgi juodi pirštai apačioje kontrastuoja su baltu plėmu sparno gale, blyškiai kaštonine kirpta uodega, uodegos kampučiai tamsūs.

Net iš toli stebint, pastebimas labai lengvas polėkis; iš arčiau - matosi spalvingas apdaras ir smarkiai kirpta uodega (įkirpimas matosi net pilnai išskleistoje uodegoje); vargiai supainiojamas su juodojo peslio jaunikliu (išskyrus tuos atvejus, kai pastarasis yra tiesiai virš stebėtojo ir labai ryškiai apšviestas - apdaro atspalviai atrodo pakitę). Skrenda bene laisviausiai iš visų plėšriųjų paukščių; laisvai manevruoja, nepriklausomai keisdamas kūno padėtį, krustelėdamas sparną ar uodegos įkirpimą. Sklando dažnai ir labai ilgai, sparnus nukreipęs į priekį ir kiek išlenkęs žemyn; sklendžia, sparnus dažnai nukreipęs atgal. Gali plasnoti vietoje ir yra pakankamai vikrus, kad pačiuptų skrendančius paukščius. Tupi kūną laikydamas vertikaliai ir nuleidęs uodegą.

Buveinė

Dažniausiai gyvena vidutinio ir Viduržemio jūros klimato zonose, bet maža dalis gyvena ir tolimoje šiaurėje, stepėse ir vandenyno salose. Prisitaiko gyventi įvairiame klimate - nuo sauso iki drėgno, su daug saulės ar mažai, sklando keliamas ne tik terminių srautų nuo šiltos žemės, bet ir kylančio oro srauto virš šaltų kalnų. Retai peri aukščiau nei 600 m aukštyje. Maitinasi negausiai apaugusiuose dideliuose atviruose laukuose, kuriuose grobis aktyvus dieną ir galima jį pamatyti arba sukant ratus aukštai virš žemės, arba lėtai plasnojant neaukštai virš jos (kaip tai daro lingės). Labai konservatyvus, pasirenkant saugias perėjimo vietas ir gali perėti toje pačioje vietoje kelis dešimtmečius. Anksčiau dažnai apsigyvendavo dirbamose žemėse, bet dabar, išskyrus nuošalias fermas, dažniau apsigyvena atokesnėse vietovėse, mažesniuose slėniuose, užliejamų pievų pakraščiuose. Anksčiau būdavo miestelių maitėda, nors ne toks, kaip juodasis peslys. Medžius lizdui renkasi ne tik uždaruose miškuose, dažniau apsigyvena vienišame medyje ar jų grupelėje, augančioje savanos tipo kraštovaizdyje, miškeliuose ar giraitėse - ten, kur gali saugiai tupėti, stebėdamas aplinką, ir susisukti lizdą.

Panašios rūšys