v0.67 GW

Motacilla flava
[Passeriformes • Motacillidae]  (Clements)
LT Geltonoji kielė
EN Western Yellow Wagtail arba Yellow Wagtail
DE Schafstelze arba Wiesenschafstelze
RU Жёлтая трясогузка
SE Gulärla
LV Dzeltenā cielava
FR Bergeronnette printanière
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 20000-30000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Kiek mažesnė už baltąją kielę, lieknesnė ir penktadaliu trumpesne uodega; pastebimai stambesnė už kalninę kielę, ketvirčiu trumpesne uodega. Mažiausia, kompaktiškiausia iš visų kielių, forma ir siluetu primenanti didesnį kalviuką. Apdaras suaugusių ir (daugumos) jauniklių geltonas apačioje, taip pat geltoni brūkšniai sparnų plunksnose. Skirtingų porūšių suaugusių ♂♂ apdaras skiriasi žaliu, melsvai pilku ar juodu viršugalviu, skirtingu geltonu ar baltu antakiu, taip pat skirtingu baltu ar geltonu pagurkliu. ♀♀ ir nesubrendę gali turėti panašių į ♂♂ apdaro detalių, bet paprastai atskirti porūšį yra sunku. Žiemą net ♂♂ netenka daugumos porūšiui būdingų apdaro bruožų. Pažinimą sunkina ir dažni tarprūšinių hibridų atvejai, taip pat neįprastai blankaus apdaro paukščiai.

Sunkiausiai tiksliai apibūdinama kielės rūšis, painiojami ir porūšiai, supainiojama ir su panašiomis rūšimis. Paprastai nesupainiojama su baltąja kiele, nebent jaunikliai, kurie iš tiesų panašūs. Sunku supainioti ir su kalnine kiele, kuri skiriasi ilgu baltu ruožu sparnuose ir labai ilga uodega. Dažniau painiojama su geltongalve kiele, tiek suaugę, tiek jauni paukščiai. Skrenda banguotai, bet ne taip "šūviais" kaip baltoji ar kalninė kielės. Skrendančios siluetas primena ilgauodegius kalviukus. Esena panaši į baltosios, bet laikysena mažiau horizontali; mėgsta sekioti galvijus.

Buveinė

Veisimosi metu apsigyvena drėgnų vietų pakraščiuose - paupiuose, paežerėse, užliejamose pievose, vandeningose lygumose, drėgnose ganyklose, kasyklose, drėgnuose laukuose su retai augančiais medžiais, krūmais, netoli balučių kopose ir kitose vietose, kuriose auga neaukšta, vešli, tanki, drėgna žolė, ypač dažnai - vietose šalia seklaus vandens. Retkarčiais apsigyvena ir palyginti sausuose laukuose, viržynuose, durpynuose. Žiemą Afrikoje apsigyvena netoli didelių žolėdžių.

Panašios rūšys