v0.67 GW

Anas acuta
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Smailiauodegė antis
EN Northern Pintail arba Pintail
DE Spießente
RU Шилохвость
SE Stjärtand
LV Garkaklis
FR Canard pilet
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 1(E)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 5-20

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++++++
Apibūdinimas

Didelė, liekna, plonakaklė nenardanti antis ilgu snapu, apvalia galva ir ilga, smaila uodega (♂ - iki 10 cm). ♂ galva ir kaklo viršus šokolado spalvos, kaklo šone - siauras baltas ruožas, baltu kaklu ir apačia, juodu pauodegiu, pilku viršumi, juoda uodega. Veidrodėlis žalias, viršuje rudas, šonuose ir apačioje pereina į juodą, atskirtas nuo sparno krašto balta linija; šios spalvos matomos kaip ruožai sparne, pats veidrodėlis gana neryškus (ypač ♀), ruda ir balta zonos matomos labiausiai. ♀ blyškesnė ir pilkesnė už kitas Anas ♀♀. Ryškiausi bruožai - pusmėnulio formos tamsios dėmės šonuose, balsvas pilvas, nežymus antakis, melsvai pilkas snapas, žalsvai pilkos kojos. Skrydžio metu matomas šviesus sparno kraštas.

♂ nesupainiojamas. ♀ nuo didžiosios ir pilkosios anties ♀♀ atskiriama iš melsvai pilko snapo, lieknesnės formos, smailos uodegos ir nežymaus antakio. Cyplės ♀ atskiriama iš apvalios galvos, trumpo kaklo, kompaktiškesnės formos ir daug rudesnio apdaro.

Skrenda greitai plasnodama; labiau primena cyples, nei didžiąsias antis; sparnų garsas - žemas šnypštimas ar šnaresys.

Buveinė

Paplitusi šiaurinėje tundroje, paplitimo arealas nusitęsia iki stepių, nedidelės grupės gyvena Viduržemio jūros kraštuose. Mėgsta seklias vandens buveines, esančias atvirose, erdviose pievose, stepėse. Toks buveinės pasirinkimas yra rizikingas, nes vandens telkiniai gali išdžiūti dėl sausrų, gali būti užpilti patvinusio vandens ir paukščiams gali tekti ieškoti naujų perėjimo vietų. Dėl šių priežasčių rūšis yra mobili ir įsikuria panašiose vietose skirtinguose regionuose. Žiemą mėgsta būti sekliose pakrančių buveinėse, įlankose, užliejamuose laukuose, prie vidaus vandenų. Maitinasi dirbamuose laukuose, ražienoje.

Panašios rūšys