v0.67 GW

Netta rufina
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Šalminė antis
EN Red-crested Pochard
DE Kolbenente
RU Красноносый нырок
SE Rödhuvad dykand
LV Lielgalvis
FR Nette rousse
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRR
Apibūdinimas

Didelė, apkūni, gana ilgu kaklu, nardanti antis plonu snapu ir didele, apvalia galva, atrodančia dar didesne dėl trumpų pašiauštų galvos plunksnų. ♂ snapas raudonas, sodriai kaštoninė galva, rudas viršus, juodi kaklas ir apačia, išskyrus baltus šonus. ♀ tamsiai rudu viršugalviu ir kakta, pilki skruostai ir pagurklis (primena juodosios anties ♀). Likusi apdaro dalis blyškiai ruda; apačia taip pat šviesiai ruda, šviesiai pamargintais šonais. Snapas pilkai juodas, rausvais kraštais link galo.

♂ nesupainiojamas: apart šviesaus snapo, didelės, apvalios pašiauštos galvos, juodo - rudo - balto apdaro, sparno baltos juostos plotis ir kontrastinės baltos ovalios dėmės juoduose šonuose padeda greitai identifikuoti skrendantį paukštį. ♀ ilgesniu snapu ir kaklu už juodąją antį. Abiejų lyčių sparnuose aiškiai matyti balta plati ir ilga juosta, kuri padeda atskirti ♀ nuo juodosios anties ♀ ir mažojo dančiasnapio.

Plaukia iškilusi iš vandens aukščiau už kitas nardančias antis. Skrenda staigiai plasnodama sparnais.

Buveinė

Pagrindinėse buveinėse šiltuose Centrinės Azijos kraštuose gyvena prie pakankamai didelių, vidutinio gylio nendrėmis apaugusių ežerų, kuriuose yra dideli atviro vandens plotai ir pakrantėse auga nedaug (arba visai neauga) medžių. Gyvena ir sūraus vandens įlankose, prie lėtai tekančių upių. Europoje, kurioje paplito prieš maždaug 80 metų, prisitaikė gyventi netipiškose ir, kartais, laikinose buveinėse; peri prie nedidelių tvenkinių, gausiai priaugusių vandens augalais, ir atviri vandens plotai yra apsupti aukštais ir tankiais augalais ar palinkusiais virš vandens medžiais. Keisti apdaro ir žiemoti perskrenda į panašias vietas piečiau; dalis paukščių skrenda prie vidinių žemyno jūrų (pavyzdžiui, Kaspijos) ir Viduržemio jūros pakrančių.

Panašios rūšys