v0.67 GW

Numenius arquata
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Didžioji kuolinga arba Kluite
EN Eurasian Curlew arba Curlew
DE Brachvogel
RU Большой кроншнеп
SE Storspov
LV Kuitala
FR Courlis cendré
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 2(V)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 300-400

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Didžiausias tilvikas; mažiausiai penktadaliu didesnė už vidutinę kuolingą. Didelė, stambi, itin ilgu, stipriu, žemyn išriestu snapu, ilgomis kojomis, gana vienspalviu apdaru. Apdaras pilkai rudas viršuje ir krūtinėje, iš toliau atrodo vienspalvis, iš arčiau matomas painus raštas, papilvė balta. Skrendančios matosi aiški balta papilvė ir juosta nugaroje.

Dažnai painiojama su vidutine kuolinga. Skrydis lėtas ir pastovus ilgomis distancijomis; greitesnis ir tingesnis sprunkant; labiau skrajojantis - virš lizdinės vietos. Skrydžio metu galvą įtraukia į kaklą, snapas laikomas vienoje linijoje su kūnu.

Buveinė

Peri šiaurėje iki subarkties zonų, taip pat vidutinio klimato juostoje ir stepėse. Išgyvena labai vėjuotose vietose ir ten, kur daug lyja, bet vengia sniego ir ledo, nebent trumpai. Nemėgsta labai šilto ir sauso klimato. Apsigyvena drėgnose ar šlapiose vietose su sausais plotais, arba kartais atvirkščiai, jei netoli yra vandens telkinys. Mėgsta atviras vietas su gera apžvalga, be miškų ir didelių medžių grupių, gilių griovių, iš kurių netikėtai galėtų pasirodyti plėšrūnai. Krūmokšniai ir aukštesnė žolė netrukdo, jei tik auga pakankamai retai, kad netrukdytų laisvai judėti ant žemės.

Tik išperėjusi persikelia į smėlėtas ar dumblinas jūrų pakrantes; potvynių metu pasitraukia į netoli esančias užliejamas pievas, pelkes. Būna ir uolėtose pakrantėse su daug tvenkinukų, pelkių pakraščiuose ir upių pakrantėse.

Panašios rūšys