v0.67 GW

Numenius phaeopus
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Vidutinė kuolinga
EN Whimbrel arba Eurasian Whimbrel
DE Regenbrachvogel
RU Средний кроншнеп
SE Småspov
LV Lietuvainis
FR Courlis corlieu
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++
Apibūdinimas

Trečdaliu mažesnė už didžiąją kuolingą, lieknesnė, trumpesniais snapu ir kojomis. Vidutinio dydžio tilvikas, žemyn nulenktu snapu, gana vienodu apdaru. Apdaras panašaus rašto, kaip didžiosios kuolingos, tik dažniausiai atrodo tamsesnis, rudesnis, labiau žymėtas nugaroje, ant krūtinės ir šonuose. Iš arti matomas tamsus viršugalvis su blyškia juosta centre ir blyškiu antakiu. Skrenda lengviau ir greičiau už didžiąją kuolingą, skrydžio metu pastebima tamsesnė sparnų apačia ir šonai.

Jei matosi, snapo užlenkimas yra geras požymis, atskiriant rūšį (panašų snapą turi tik 2 kitos rūšys, negyvenančios Lietuvoje). Iš toliau nuo didžiosios kuolingos galima atskirti iš mažesnio dydžio, vertikalesnės laikysenos, greitesnio skrydžio ir dažnai kartojamo, toli girdimo šūksnio.

Buveinė

Peri vidutinio klimato juostoje, šiauriniuose kraštuose ir netoli Arktikoje. Apsigyvena atvirose vietovėse, bet vengia smarkių šalčių, didelės drėgmės ir stačių uolų, pliko akmens ar žvyruotų vietų, taip pat ir tankios augalijos. Dažniausiai įsikuria pakrantėse, bet ne prie pat vandens ir dažniau randama giliau sausumoje. Tik Islandijoje įsikuria netipinėse vietose ir apsigyvena drėgnuose viržynuose, nors gyvena ir sausuose mažaūgių krūmokšnių zonose, netgi smėlėtoje dirvoje, apaugusioje skurdžiais augalais.

Migracijos metu kai kurie paukščiai keliauja pakrantėmis prie jūros ir sustoja įvairiose buveinėse: akmenuotose, dumblinose ir smėlėtose pakrantėse, kiti paukščiai keliauja sausuma. Žiemą dauguma būna jūrų pakrantėse ir lankosi įlankose - smėlėtose ar dumblinose.

Panašios rūšys