v0.67 GW

Oenanthe isabellina
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Palšasis kūltupys arba Šviesiaskruostis kūltupis arba Izabelinos kūltupis
EN Isabelline Wheatear
DE Isabellsteinschmätzer arba Isabellschmätzer
RU Каменка-плясунья
SE Isabellastenskvätta
LV Smiltāju čakstīte
FR Traquet isabelle
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AA
Apibūdinimas

Vidutiniškai didesnis už kūltupį, ilgesniu, kiek užlenktu snapu; stambesne galva, platesniais, kiek mažiau smailėjančiais sparnais; kiek trumpesnė ir platesnė, apvalesniu galu uodega; labiau atkištas torsas. Didžiausias ir blyškiausias kūltupis vakarų Palearktikoje, mažiausiai kontrastuoja viršutinė ir apatinė apdaro dalis (net mažiau nei daugumos kitų rūšių ♀♀). Iš tiesų palšai rudas apdaro viršus ir gelsvai balkšva apačia, apdaras pažymėtas tik kreminiu antakiu, juodais žandais (♂), tamsesne užpakaline sparno dalimi (labiausiai matosi susidėvėjus apdarui), plačiu baltu antuodegiu ir plačiu juodai rudu dryžiu ant uodegos, išpieštu ne klasikinės formos apversta 'T', būdinga daugumai kūltupių. Skrendant sparnuose matomas būdingas tamsus sparnų apvadas viršuje ir apačioje. Jaunikliai kiek rusvesni viršuje, mažiau matomas veido raštas, blyškesni dryžiai ir tamsios juostos viršutinėje apdaro dalyje, tamsiai rudos strazdanos ant krūtinės.

Elgesys panašus į kūltupio, bet yra ir skirtumų: pastebimai statesnė laikysena; labiau trūkčiojantis uodegos mosčiojimas ir iškėlimas; skrenda daugiau plakdamas sparnais, rečiau perskrenda į naują vietą, skrydį baigia ‘parašiuto nusileidimu’ (taip atrodo dėl to, kad demonstracinio skrydžio metu labai išskečia sparnus ir uodegą). Pakankamai nesunkiai atskiriamas nuo kitų kūltupių rūšių, išskyrus ♀ ir jaunus dykuminių kūltupių, margasparnių kūltupių paukščius.

Buveinė

Peri vidutinėse platumose lygumose ir šilose, sausose zonose. Renkasi lygią ar mažai žemėjančią vietovę, atvirą, bet turinčią atskirų krūmynų ar didelių akmenų, su molinga ar smėlėta dirva, bet ne gryną smėlį ar žvyrą. Dažniausiai aptinkamas upių pakrantėse su žolės apdanga, migravimo metu dažnai leidžiasi į nupjautas pieveles, labiausiai patinka negausi ir neaukšta augmenija su dideliais plikos žemės lopais. Dažniausiai sutinkamas stepių ir stepių-dykumų zonose, peri dažniausiai urveliuose. Žiemoja Afrikoje, sausesnėse ir skurdesnėse augmenija atvirose vietose (Rytų Afrika); Vakarų Afrikoje apsistoje išdegusiose žemėse.

Panašios rūšys