v0.67 GW

Oenanthe oenanthe
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Paprastasis kūltupys arba Kūltupys
EN Northern Wheatear arba Wheatear
DE Steinschmätzer
RU Каменка arba Обыкновенная каменка
SE Stenskvätta
LV Akmeņčakstīte arba Baltsprāklis
FR Traquet motteux
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Kiek ilgesnis už liepsnelę. Struktūra ir stambumas varijuoja, Grenlandijos porūšis leucorhoa iki 15% didesnis ir ilgesniais sparnais. Drąsus, energingas, mėgstantis būti ant žemės. Baltas antuodegis ir uodega su apversta 'T' joje. Pavasarį ir vasarą įsimena ♂ melsvai pilkas viršugalvis, sprandas ir nugara, visada matomas švarus antakis, ♀ - pilkas ar švarus pagurklis ir krūtinė. Jaunikliai apdaru panašūs į ♀, tik išmargintu rusvai priekiu ir apačia.

Dažnas paukštis, bet tik suaugęs ♂ lengvai atpažįstamas. ♀ ir nesubrendę paukščiai kartais painiojami. Skrenda panašiai kaip ir kiti šeimos atstovai, tik siluetas pilnesnis tarp sparnų, antuodegyje ir uodegoje; skrenda plazdendamas, staigiai ir tiesiai, dažniausiai neaukštai virš žemės. Ant žemės dažniausiai šokinėja su pauzėmis ar trumpam patupi kiek aukštesnėse, jei randa, vietose; lygiu paviršiumi bėga; nuolat dažnai krutina sparnus ir uodegą, pastarąją kartais išskleidžia. Laikysena pusiau statmena, vertikaliai atsistoja, kai sunerimsta ar kuo susidomi.

Buveinė

Paplitęs nuo Arkties iki subtropinių regionų. Gyvena įvairiose vietose: lygioje, smėlėtoje, menkai apaugusioje tundroje, smėlio kopose, priekrantės salose, žvyre, uolose, stepėse, avių ar kiškių nuėstose žolių pievose, kelkraščiuose, apaugusiuose neaukšta žole, durpynuose, miško atvirumose, upių šlaituose, akmenuotose vietose. Šalia šių vietų turi būti neaukšta žole apaugusios aikštelės, kuriose būtų pakankamai vabzdžių maitinimuisi. Žiemos metu Afrikoje renkasi kalvų šlaitus ir akmenuotas vietas.

Panašios rūšys