v0.67 GW

Oriolus oriolus
[Passeriformes • Oriolidae]  (Clements)
LT Eurazinė volungė arba Volungė
EN Eurasian Golden Oriole arba Golden Oriole
DE Pirol
RU Иволга arba Обыкновенная иволга
SE Sommargylling
LV Vālodze
FR Loriot d’Europe
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 15000-25000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++
Apibūdinimas

Kiek didesnė už varnėną, proporcingai ilgesniais sparnais ir uodega (forma panaši į amalinį strazdą), trečdaliu mažesnė už žaliąją meletą. Gana didelė, spalvinga, stipriu snapu, ilgais sparnais, gana ilga uodega; tupėdama savo forma primena strazdą, skrisdama forma primena didelį strazdą ar genį. ♂ šviesiai geltonas, juodais sparnais ir uodega; ♀ ir nesubrendę paukščiai žalsvai gelsvi viršuje, šviesūs su blyškiai tamsesniais ruožais apačioje, juosvais sparnais. Drovus medžių paukštis, labai garsiu ir įspūdingu balsu.

♂ nesupainiojamas. ♀ ir nesubrendę paukščiai gali būti painiojami su žaliosiomis ar pilkosiomis meletomis. Skrenda lengvai ir galingai, bet kartais atrodo nestabili; greitai sumojuoja laisvais sparnais, kartais nevienodais mostais, netikėtai svirteli šonan išskėtusi sparnus, neria suglaudusi sparnus ir kildama tupia; ilgesniais atstumais skrenda banguotu polėkiu. Aktyvus paukštis, bet lieka tarp šakų ar lajoje, dėl to retokai matoma - daug dažniau girdima.

Buveinė

Dažna medžiuose, bet ne miško paukštis. Vengia didelių tankių miškų, ypač spygliuočių, taip pat vietų, kuriose neauga medžiai arba kuriose nėra brandžių, aukštų, tankia laja lapuočių medžių. Retai būna ant žemės, todėl nelabai svarbu, kas auga po medžiais. Gyvena parkuose, alėjose, dideliuose soduose, atžalynuose, giraitėse, drėgnuose lapuočių miškuose, paupių miškeliuose, kur būtinai auga brandūs lapuočiai, grupelėmis ar pavieniai, kurie suteikia prieglobstį ir leidžia lengvai manevruoti.

Panašios rūšys