v0.67 GW

Oxyura leucocephala
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Baltagalvė stačiauodegė arba Baltagalvė stačiauodegė antis
EN White-headed Duck
DE Weißkopf-Ruderente
RU Савка arba Белоголовая савка
SE Kopparand
LV Baltgalvas zilknābis arba Baltgalvas pīle
FR Érismature à tête blanche
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AAAAAAAAAA
Apibūdinimas

Vidutinio dydžio trumpakaklė, stamboka kietauodegė antis plačiu, patinusiu snapu, didele galva ir gana ilga, nelanksčia uodega, kurią dažnai laiko iškėlusi. ♂ snapas žydras, galva beveik visa balta, išskyrus juodus viršugalvį ir kaklą, kūnas rausvai pilkas. ♀ kūnas, sparnai ir uodega panašūs į ♂, bet snapas blyškesnis, ne toks išbrinkęs, o tamsiai rudas viršugalvis ir ruožas skruoste aštriai kontrastuoja su beveik baltu veidu. Abiejų lyčių sparnai tamsiai rudi.

Suaugęs ♂ nesupainiojamas, bet keičiantis apdarą gali būti panašus į baltaskruostės stačiauodegės anties ♂, nuo šio skiriasi pabrinkusiu snapo pagrindu, didesne atrodančia galva ir daugiau baltumo virš akių ir kaktos. Šių rūšių ♀♀ labai panašios, bet, be mažesnio dydžio, baltaskruostės ♀ snapo pagrindas nėra toks pabrinkęs ir, dažniausiai, skruosto rėžis ne toks pastebimas, o veidas - blyškesnis.

Elgesys panašus į baltaskruostės stačiauodegės anties, tik mažiau elegantiška ir žvali. Skrenda retai, staigiai mojuodama sparnais, kurie sukelia švilpesį.

Buveinė

Dažniausiai apsigyvena stepių vandens telkiniuose. Labai gerai nardo, panėrusi išbūna ilgą laiką ir nukeliauja po vandeniu po 30 m ir daugiau; pasižymi tuo, kad nardo labai negiliuose tvenkiniuose ar ežerų pakraščiuose, dažnai iki 1 m gylio. Paukščiui reikia gana didelių atviro vandens plotų, tankiai apaugusių vandens augalais, kuriuose slepiasi ir suka lizdus, bet ne per daug apžėlusių, kad netoli būtų atviras vanduo, jei reiktų staigiai nerti, išvengiant pavojaus. Dažniausiai peri mažuose natūraliuose tvenkinukuose (gėlo, retkarčiais - ir sūraus vandens), bet kartais ir dirbtinės kilmės, pavyzdžiui - žuvininkystės tvenkiniuose.

Panašios rūšys