v0.67 GW

Pandion haliaetus
[Accipitriformes • Pandionidae]  (Clements)
LT Erelis žuvininkas arba Žuvininkas
EN Osprey arba Western Osprey
DE Fischadler
RU Скопа
SE Fiskgjuse
LV Zivju ērglis arba Zivjērglis
FR Balbuzard pêcheur
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 2(V)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50-70

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Didesnis ir ilgesniais sparnais už paprastąjį suopį, mažesnis už gyvatėdį. ♀ kiek didesnė už ♂. Lieknas, vidutinio dydžio, žuviaėdis plėšrūnas ilgais sparnais, bet gana trumpa uodega. Ryškiai baltas apačioje, kontrastuojančios juodos dėmės riešo srityje, tamsios linijos nuo riešo link kūno, juodi plasnojamųjų plunksnų galai, tamsus ruožas per akį.

Sunku supainioti su kitais plėšrūnais, nebent su gyvatėdžiu ir nykštukiniu ereliu, kurių apačioje irgi daug baltos ir juodos spalvų. Tačiau šios rūšys neturi tokių ilgų sparnų ir tokios trumpos uodegos kaip žuvininkas, be to - pastarojo nugara ir viršutinė sparnų pusė yra tolygiai rudi. Iš toli gali būti palaikytas dideliu kiru (dėl panašiai laikomų sparnų). Sklendžia sparnus aiškiai išlenkęs žemyn. Sklandančio, sparnų riešo sritis aiškiai iškišta į priekį. Sparnų mostai negilūs, bet galingi; plasnojimas keičiamas ilgu sklendimu. Žuvį gaudo krisdamas į vandenį, atkišęs kojas į priekį.

Buveinė

Visiškai priklauso nuo maistui naudojamo vidutinio dydžio žuvų kiekio, randamo negiliai švariame, neužterštame gėlame ar sūriame vandenyje. Perėti įvairiose vietose prisitaikęs labiau - nors peri beveik išimtinai medžiuose, gali įsikurti uolose ir akmenuotose salose (Viduržemio jūros regione), gali perėti ir ant žemės. Ten, kur randa daug maisto, gali įsikurti ne viena pora ir lizdui pasirenka įvairius pagrindus. Nors neprisitaikęs prie ledėjančio vandens, o šiaurėje būna tik vasarą, išgyvena didelius temperatūros ir drėgmės svyravimus.

Viduržemio regionuose gyvena tik prie jūros, bet daugumas kitų Europoje gyvenančių paukščių peri prie gėlo vandens - prie ežerų, tvenkinių, kartais prie upių - ypač ten, kur jų pakrantėse auga medžių eilės; kartais didesni paukščių kiekiai susikoncentruoja prie upių žiočių, salose, prie uolėtų jūrų pakrančių, kur žvejoja gėluose ir mažai sūriuose vandens telkiniuose.

Panašios rūšys