v0.67 GW

Panurus biarmicus
[Passeriformes • Panuridae]  (Clements)
LT Ūsuotoji zylė
EN Bearded Reedling arba Bearded Tit
DE Bartmeise
RU Усатая синица
SE Skäggmes
LV Bārdas zīlīte
FR Panure à moustaches
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 200-600

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Galva ir kūnas panašaus dydžio kaip didžiosios zylės, tik uodega ilga (beveik penktadaliu ilgesnė už ilgauodegės zylės). Trumpu snapu ir sparnais, labai ilga uodega; panaši į žvirblį ar zylę, smėlio ar rausvai rudu apdaru, ♂ galva pilka ir balta, platūs juodi ūsai, juodas pauodegys, visų apdarų sparnai paženklinti juodu, baltu ir kreminiu atspalviais. Judri ir balsinga, plazdančiu skrydžiu, velkant uodegą, primena mažą fazaną, dažniausiai naudojamas šūksnis skambus ‘ping’ ar ‘pzing’ labai išskirtinis.

Pamačius ar (dažniausiai) išgirdus, nesupainiojama. Skrendant, uodega išskleidžiama ir krestelima. Dažniausiai skrenda žemai, tik tuoktuvių metu pakyla aukščiau. Eisena - vikrus šuolis, šuoliai aukštyn nendrėmis, žirgliojimas tarp stiebų, kiti akrobatiniai judesiai ir pozos. Taip pat šokinėja ar šliaužia per purvą, dažnai mojuodama, kilnodama ar išskleisdama uodegą. Itin judri. Labai sunku pamatyti, nors gana lengva išgirsti, nelabai baidosi žmonių; atsiliepia į savo balso imitaciją.

Buveinė

Gyvena dažniausiai izoliuotuose drėgnose vietose. Negyvena plikose, uolėtose ir atvirose vietose, miškuose, krantuose, dirbamose žemėse, visų rūšių atviruose vandenyse ir (su retom išimtimis) žmonių apgyvendintose vietose. Randama dažniausiai dideliuose nendrynuose ir panašiose, (ne medžiais) apaugusiose tankiomis žolėmis, vietose netoli vandens telkinių ar prie pelkių.

Panašios rūšys