v0.67 GW

Cyanistes cyanus arba Parus cyanus
[Passeriformes • Paridae]  (Clements)
LT Žydroji zylė
EN Azure Tit
DE Lasurmeise
RU Князёк arba Белая лазоревка
SE Azurmes
LV Gaišzilā zīlīte
FR Mésange azurée
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
R
Apibūdinimas

Galva ir priekinė kūno dalis tik šiek tiek didesnė už mėlynosios zylės, o užpakalinė dalis ir uodega gerokai ilgesnė. Vidutinio dydžio zylė gana ilga uodega, elgesiu ir išvaizda primenanti mėlynąją zylę, jei ne pilkai-mėlynai-baltai-juodas apdaras, kurio raštas (ne spalvos) labiau primena ilgauodegės zylės: balta galva, plona juoda juostelė per akis, einanti per sprandą, dvi plačios baltos juostos ant pilkšvai mėlynų sparnų, melsvai pilka nugara ir baltu kraštu melsvai juoda uodega. Pasitaiko hibridų su mėlynosiomis zylėmis.

Nesupainiojama, nors trumpai pamačius gali priminti mėlynąją ar baltagalvę ilgauodegę zylę. Skrydžiu ir siluetu primena abi šias rūšis, dėl stiprių mostų protrūkių skrydis šokčiojantis ir banguojantis, net galingesnis už didžiosios zylės, kiek primena ūsuotosios zylės. Judri ir aktyvi, tik sunku ją pastebėti, nes laikosi tankumynuose ar nendrynuose ir pasirodo taip pat retai, kaip ir ūsuotosios zylės. Krusčioja sparnus ir uodegą; labiausiai primena mėlynąją zylę, kaip ir ji pakelia uodegą aukščiau kūno linijos.

Buveinė

Gyvena retuose plačialapiuose miškuose, ypač prie upių, ežerų; labiausiai patinka gluosniai, karklai. Taip pat randama užliejamose žemėse, apaugusiose nendrėmis ir meldais, karklynais ir įvairiais drėgmę mėgstančiais augalais ar krūmais; žiemą randama ir pusdykumėse. Tokio biotopo trūkumas ir nesugebėjimas prisitaikyti gyventi artimiausiose panašiose vietose (pvz., soduose ar lapuočių miškuose) gali iš dalies būti priežastimi, stabdančia jų paplitimą.

Panašios rūšys