v0.67 GW

Phalaropus fulicarius arba Phalaropus fulicaria
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Plokščiasnapis plaukikas arba Rudasis plaukikas
EN Red Phalarope arba Grey Phalarope
DE Thorshühnchen
RU Плосконосый плавунчик
SE Brednäbbad simsnäppa
LV Platknābja pūslītis
FR Phalarope à bec large
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRR
Apibūdinimas

Daugumas didesni už apvaliasnapį plaukiką, storesniu snapu, sunkesniu kūnu ir kiek ilgesniais sparnais. Statinaitės išvaizdos plaukikas, gana trumpu, storu snapu. Iš toliau veisimosi apdaras atrodo vienodai tamsiai kaštoninis, išskyrus baltą dėmę ant veido; žiemos ir jauniklių apdarai blyškesni; juosta sparne ne tokia matoma.

Suaugęs veisimosi apdaru nesupainiojamas, bet atskirti žiemos ir jauniklio apdaru paukštį nuo apvaliasnapio plaukiko iš toliau labai sunku ar net neįmanoma. Patyrę stebėtojai pastebi plokščiasnapio plaukiko stambumą, mažiau kontrastingą nugarą, sparnus ir antuodegio bei uodegos centrą. Iš arčiau matomas storas, bukas, šviesiu pagrindu snapas padeda atpažinti rūšį.

Buveinė

Labiausiai iš artimų rūšių linkęs apsigyventi prie jūros. Peri netoli pakrančių tolimuose ir artimuose Arkties rajonuose, dažniausiai jūros lygyje. Dažnai maitinasi jūroje, mažose įlankose ir sąsiauriuose, bangų suneštose jūrų augalų sankaupose. Atskridęs į perėjimo vietas gali 2-3 savaites laukti ant jūros ledo krašto, kol lizdinėje teritorijoje tirpsta įšalas ir tundroje atsiranda daugybė mažų vandens telkinukų, atgyja pelkėtos pievos, upės. Peri salelėse, fiorduose, Islandijoje - ant sausos, smėlėtos žemės, apaugusios skurdžia augalija, druskožemio, prie tvenkinukų ar įlankų. Kai tik jaunikliai pradeda skraidyti, persikelia prie sūraus vandens. Kitus tris metų ketvirčius skrenda nuo vėsių žemyno vidaus vandens telkinių iki tropinių ir subtropinių jūrų ir gyvena vandenyse, kuriuose arti vandens paviršiaus yra užtektinai maisto.

Panašios rūšys