v0.67 GW

Phalaropus lobatus
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Apvaliasnapis plaukikas
EN Red-necked Phalarope
DE Odinshühnchen
RU Круглоносый плавунчик
SE Smalnäbbad simsnäppa
LV Šaurknābja pūslītis
FR Phalarope à bec étroit
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRR
Apibūdinimas

Aiškiai mažesnis ir lieknesnis už plokščiasnapį plaukiką, plonesniu snapu, penktadaliu trumpesniais sparnais ir kiek trumpesne uodega. Mažas plaukikas aštriu snapu, ovalia galva, laibu kaklu. Veisimosi apdaru ♀ šviesesnė ir aiškesniu raštu nei ♂, švino pilkumo galva, balta gerkle, plačia rausvai oranžine juosta kaklo šone, pilkais krūtine ir šonais. Žiemos apdaras daugiausia tamsiai pilkas, bet ne toks vienspalvis viršuje, kaip plokščiasnapio plaukiko; jauni paukščiai atrodo rudai juodi viršuje su siauromis blyškiomis 'petnešomis'. Ne veisimosi metu prie akies matosi tamsus ruožas.

Veisimosi apdaru suaugęs iš arti nesupainiojamas, bet žiemos apdaru ir jaunikliai painiojami su kitais plaukikais; jauniklių apdaro raštas skrendant primena mažus tamsius Calidris paukščius. Mažiausias ir liekniausias iš plaukikų, smailu snapu, plonu kaklu, galva, mažiau statinaitės formos kūnu, gana siaurais sparnais. Ilgomis distancijomis skrenda panašiai kaip Calidris, nors mažesne galva, santykinai platesne krūtine, aiškiai ilgesne uodega siluetas skiriasi; trumpais atstumais skraido padrikai ar nervingai, staigiai šokdamas iš vandens, paskrisdamas virš paviršiaus ir vėl staigiai leisdamasis. Plaukia panašiai, kaip nendrinė vištelė. Plūdrus, dažniausiai laiko kaklą ištiesęs į viršų, kūno linija žemėja nuo kaklo link uodegos, uodegą šiek tiek iškelia. Maitindamasis vandenyje sukasi ir lesioja vienoje vietoje.

Buveinė

Peri vidutinėse platumose, prie žemyno vidaus vandenų ir jūrų pakrantėse, tarp buveinių, kuriose peri: trispalvis plaukikas - iš pietinės pusės ir plokščiasnapis plaukikas - iš šiaurinės, tačiau nuo šių rūšių skiriasi tuo, kad apsigyvena giliau sausumoje. Islandijoje apsigyvena sustingusios lavos plotuose, skurdžioje augalijoje, Skandinavijoje - beržynų zonoje aukštumose - 600-1300 m aukštyje. Tipiškos buveinės Europoje yra pelkėtose įdaubose su mažomis balutėmis, nedideliais upeliukais ir gausiai apžėlusios augalais. Gyvena ir jūrų salose, jei jose randa gėlo vandens.

Panašios rūšys