v0.67 GW

Calidris pugnax arba Philomachus pugnax
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Gaidukas
EN Ruff
DE Kampfläufer
RU Турухтан
SE Brushane
LV Gugatnis
FR Combattant varié
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 2(V)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 100-200

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

♀ pastebimai mažesnė ir lieknesnė už ♂, jaunikliai mažesni už suaugusius. Dydžiu panašus į raudonkojį tuliką. Gana sunkiu snapu, santykinai maža galva, gana ilgu kaklu, stambokas, gana ilgomis kojomis, labai įvairiu apdaru. ♂ veisimosi apdaras unikalus - su didžiule įvairiaspalve apykakle ir 'peruku'. Žiemos apdaru ♂, ♀ ir jaunikliai mažiau išsiskiria; kiek kuproti, šviesiu pilvu, uodegos šonuose matyti ovalios baltos dėmės (suformuojančios 'balno' žymę); kai kurių suaugusių žiemos apdaru kakta balta.

Jei veisimosi apdaru ♂ ir nesupainiojamas, tai kitais apdarais gali būti painiojamas su kitais tilvikais, įskaitant ir griciukus bei laplandinius griciukus. Nors dydis ir apdaras gali būti skirtingi, gaidukai pasižymi lėtu, tingiu, sklendžiančiu skrydžiu, oria, net nerangia ar keistai klajojančia eisena, skirtinga maitinimosi maniera; ilgainiui, šie skirtumai akivaizdūs ir iš toli.

Buveinė

Peri Arkties pakrantėse, šiaurinėje ir vidutinio klimato zonoje. Mėgsta vėsų klimatą, ne per daug drėgną ir vėjuotą orą, be didelių šalnų ir sniego. Arkties regionuose vengia šiaurinės tundros rajonų, mėgsta pakrančių ruožus, deltas, drėgnas žemes su mažais ežeriukais ir dumblinas pelkes su seklaus vandens plotais, užliejamais pavasario atlydžių metu - tokiose vietose maitinasi; peri sausesnėse vietose su aukštesne žole, kartais pernykšte.

Ne perėjimo metu poilsio ir maitinimosi vietos gali būti atokiau viena nuo kitos, kartais iš vienos į kitą skraido po maždaug 20 km. Nors dar gali laikytis sausose pievose, nuimto derliaus laukuose, išdžiūvusiose upėse ar tvenkiniuose, dažniau pasilieka dumblinose ežerų ir tvenkinių pakrantėse, užliejamose pievose, pelkutėse; rečiau sutinkamas pajūriuose.

Panašios rūšys