v0.67 GW

Mareca penelope arba Anas penelope
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Eurazinė cyplė arba Cyplė
EN Eurasian Wigeon arba Wigeon
DE Pfeifente
RU Свиязь
SE Bläsand
LV Baltvēderis
FR Canard siffleur
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 0-5

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++
Apibūdinimas

Vidutinio dydžio, trumpakaklė, kompaktiška nenardanti antis mažu snapu, smaila uodega, siaurais sparnais. ♂ rausvai kaštonine galva ir kaklu, gelsva kakta ir viršugalviu, rausva krūtine, pilkais nugara ir šonais, baltu sparno priekiu ir pilvu, juodu pauodegiu.

♀ apdaras įvairuoja - rusvas ar pilkas, lygus arba margas. Galva ir kaklas dažniausiai rausvai rudi; mantija ruda su rausvai rudais pamarginimais; krūtinė ir šonai rudi, pažymėta rausvai baltomis ar rausvai rudomis dėmelėmis; pilvas baltas, pauodegys tamsiai pamargintas. ♂ sparnų priekis nėra baltas, uodega pilka, sparnų apačia pilkšva.

♂ nuo kitų ančių lengvai atskiriamas iš šviesios kaktos ir balto sparnų priekio (išskyrus retą amerikinę cyplę). ♀ ar jaunikliai kartais painiojami su jaunais pilkųjų ančių paukščiais, nors pastarieji apdaru panašesni į didžiąsias antis, snapas didesnis ir tamsesnis, galva blyškesnė, kitokiu raštu, antakis šviesus.

Vienintelė antis, besimaitinanti mažais būreliais. Skrenda greitai plasnodama, vingiuodama ir nardydama mažiau už rudagalvę kryklę. Ilgi, siauri sparnai plasnojant nuleidžiami žemiau, nei didžiosios anties. ♂ dažnai kartojamas švilpavimas girdimas iš gana toli.

Buveinė

Veisimosi metu koncentruojasi šiaurinėse ir subarkties zonose, nedaug porų peri vidutinio klimato juostose ir vos kelios - stepėse. Apsigyvena prie seklių, atvirų, plačių ir švarių vandens telkinių, gausiai priaugusių povandeninių ir plaukiančių augalų, bet nemėgsta tankių stovinčių augalų (nendrių, krūmynų). Labiau mėgsta atviras vietas, bet gali gyventi ir atvirame miške ar atviroje tundroje, nors prie tankių miškų gyvena retai. Išnaudoja augančius medžius (ir spygliuočių, ir lapuočių) lizdo priedangai ir šalia vandens, ir gana toli nuo jo. Vengia ekstremalaus arktinio klimato - atskrenda į perėjimo vietas vasaros pradžioje ir išskrenda ankstyvą rudenį.

Žiemoja dažniausiai pajūriuose, ypač ten, kur vanduo seklus ir yra bangų suplaunamo dumblo, smėlio. Taip pat žiemoja ir gėlo vandens telkiniuose, užliejamose pievose, upių deltose.

Panašios rūšys