v0.67 GW

Phoenicurus ochruros
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Dūminė raudonuodegė
EN Black Redstart
DE Hausrotschwanz
RU Горихвостка-чернушка
SE Svart rödstjärt
LV Melnais erickiņš
FR Rougequeue noir
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 10000-30000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++
Apibūdinimas

Šiek tiek didesnė už raudonuodegę, ilgesniais sparnais ir uodega. Panaši į raudonuodegę savo raudona uodega, bet kitomis apdaro detalėmis skiriasi. Ne tokia spalvinga, labiau palinkusia laikysena, bėgimas ir šuoliukai taip pat skiriasi. Dominuojanti spalva apdare - pilkšvai juoda ♂, pilkšvai ruda ♀ ir nesubrendusių paukščių; visuose apdaruose ryški kaštoninė uodega ir antuodegis, vakarų porūšiuose ♂♂ apdare matomas šviesus ruožas sparne. Jaunikliai apdaru panašūs į suaugusią ♀, tik labiau tolygiai pilkšvai rudi ir santūriai pamarginti tamsiai rudai (ne šviesiai, kaip paprastųjų raudonuodegių jaunikliai).

Suaugę ♂♂ kaštonine apdaro apačia primena paprastąsias raudonuodeges, bet skiriasi nuo jų juodesne nugara; ♀♀ ir pirmamečiai labiau panašūs į raudonuodeges, skiriasi forma, eisena, be to, neturi šviesaus rudumo ar rusvumo apačioje. Skrenda kaip paprastoji raudonuodegė, kiek mažiau plazdendama sparnais ir aukščiau pakelta uodega, dėl to siluetas atrodo labiau kompaktiškas. Šuoliukai panašūs į paprastosios raudonuodegės, bet dūminė, priešingai nei paprastoji, dar ir greitai laksto, panašiai kaip kielės; stabteli, pajutusi pavojų, vertikalia poza. Mažiau drovi už paprastąją raudonuodegę ir kiek mažiau būna ant žemės.

Buveinė

Vengia drėgnų ir šlapių vietų, tankios augmenijos. Patinka uolėtos, akmenuotos vietovės, įskaitant ir uolas, padengtas sniegu. Lizdavietėms esant sienose, pastatų stoguose, priestatuose ir kitose struktūrose lemia, kad ji gyvena netoli žmonių. Dūminė raudonuodegė atsikrausto net į didelius miestus, kur vandens, medžių, krūmų nebuvimas kompensuojamas apleistomis ir piktžolėmis apaugusiomis teritorijomis, netrūksta lizdinių teritorijų ir yra giesmėms tinkamų dirbtinių konstrukcijų.

Panašios rūšys