v0.67 GW

Phoenicurus phoenicurus
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Paprastoji raudonuodegė
EN Common Redstart arba Redstart
DE Gartenrotschwanz
RU Горихвостка-лысушка arba Обыкновенная горихвостка
SE Rödstjärt
LV Erickiņš
FR Rougequeue à front blanc
Foto/balsas
Rex
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 25000-50000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

Tokio pat ilgio kaip liepsnelė, tik lieknesnė, plokštesniu viršugalviu, ilgesniais sparnais, plonesne nugara, pereinančia į gana ilgą uodegą; kiek mažesnė ir ne tokia tvirta, kaip dūminė raudonuodegė. Maža, elegantišku apdaru, gražia rudai kaštonine uodega ir pauodegiu, kurie visada atkreipia dėmesį, atsitiktinai pastebėjus skrendančią ar tupiančią. ♂ melsvai ar rusvai pilkas viršuje, balta (pavasarį mažiau) kakta ir antakiu, juodu pagurkliu ir veidu, rusva ar oranžine apačia, šviesia papilve. ♀ rudai pilka viršuje, rusva apačioje, blyškiais žiedu aplink akį ir vidinių sparnų plunksnų kraštais. Jaunikliai panašūs į ♀, tik taškuoti pilkšvai rusvai viršuje ir išberti tamsiai rudai apačioje; gali turėti blyškius sparnus. Žiemą ♂ praranda tolygų apdarą - veido ir krūtinės plunksnų viršūnės tarsi apšerkšnija.

♂ gali būti painiojamas su dūmine raudonuodege, ♀ ir jaunikliai - taip pat su panašaus amžiaus ir lyties dūminėmis raudonuodegėmis. Labiausiai išsiskiriančios raudonuodegės savybės (1) liekna, elegantiška forma, (2) ♂ melsvas viršugalvio ir nugaros atspalvis, (3) švarus ♀ apačios atspalvis, (4) beveik nuolatinis uodegos judinimas (taip daro ir dūminė raudonuodegė), (5) išskirtinis balsas ir (6) daugiausia laiko praleidžia medžiuose. Skrenda lengvai ir ryžtingai, mažai banguotai. Laikysena dažniausiai pusiau vertikali atviroje vietoje tupint, labiau vertikali ant žemės, bet mažiau - lajoje ar tankmėje; uodega tarsi pailgėja nuo nepaliaujamo, net nervingo, virpinimo.

Buveinė

Apsigyvena ramiose gerokai atvirose miško ar parko vietovėse, kuriose randa sausų ir saugių drevių ar skylių medžiuose, uolose, sienose ar kitose vietose. Žolių ardas neturi būti labai tankus ar per aukštas. Gyvena plačialapių lapuočių ar mišriuose miškuose, taip pat ir atviruose pušynuose; mėgsta miškų pakraščius, vietas šalia tekančio vandens, pakelės medžius, sodus žmonių gyvenvietėse; viržynus su pavieniais medžiais ar mažaūgių medžių, krūmų grupelėmis, apgenėtus žilvičius palei upes ar melioracinius griovius, atviras kalvotas vietas su sienomis, griuvėsiais, žvyro kasyklomis, akmenuotas vietas. Žiemos metu gyvena įvairiuose miškuose ar tankumynuose.

Panašios rūšys