v0.67 GW

Pica pica
[Passeriformes • Corvidae]  (Clements)
LT Paprastoji šarka arba Šarka
EN Eurasian Magpie arba Magpie
DE Elster
RU Сорока
SE Skata
LV Žagata
FR Pie bavarde
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 15000-25000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Snapu, galva ir kūno dydžiu panaši į kuosą, tik trumpesniais sparnais ir labai ilga (iki pusės kūno ilgio) uodega. Vidutinio dydžio, ryški, gana plokščiu viršugalviu, trumpu kūnu, gana ilgomis kojomis ir ilga, kintančių atspalvių uodega. Ryškiai spalvintas apdaras: juoda, baltu pilvu, plačiomis baltomis juostomis sparnų pagrinduose. Išsiskiria klegetuojančiu šūksniu.

Nesupainiojama. Skrydžio metu kiek 'beviltiškai' ir greitai mosuoja sparnais, po to sklendžia; atrodo, tarsi stengtųsi į kitą vietą pernešti savo ilgą uodegą. Skrisdama trumpu atstumu ir arti žemės juda labiau pasitikinčiai, mojuodama uodega ir ją išskleisdama; sugeba persekioti auką net tankiuose augaluose. Eisena pasitikinti, dideliais žingsniais, būdingi vikrūs šuoliukai, dažniausiai pakelta uodega; tarp šakų juda gana nerangiai (dėl ilgos uodegos). Susijaudinusi pakelia ir išskleidžia uodegą.

Buveinė

Gyvena nuo taigos iki Viduržemio jūros regionų, stepėse, pusdykumėse; vengia ir labai tankių miškų, ir visiškų plynių, uolėtų ar labai drėgnų vietų. Mėgsta atviras vietas ar mažus miškelius, kur randa tinkamų maitintis ir perėti vietų, tupėti ar ilsėtis ant šakų ar krūmuose. Gyvena įvairiuose miškuose, plačialapiuose ir spygliuočių, kur yra atvirumų, aikštelių, ypač netoli nuo natūralių ar prižiūrimų pievų, laukų. Gyvena ir žmonių gyvenamose vietose, net miestuose; čia laisvai tupia ant aukštų pastatų ir kitų dirbtinės kilmės objektų.

Panašios rūšys