v0.67 GW

Spatula querquedula arba Anas querquedula
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Dryžagalvė kryklė
EN Garganey
DE Knäkente
RU Чирок-трескунок
SE Årta
LV Prīkšķe
FR Sarcelle d’été
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 2000-3000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

Maža, lengvo sudėjimo, plonu kaklu nenardanti antis gana plokščiu viršugalviu ir tiesiu snapu. ♂ plačiu baltu antakiu, šviesiai marginta ruda galva, krūtine, viršumi ir pasturgaliu, pilkšvais šonais, baltu pilvu, pilku sparno priekiu. ♀ panaši į rudagalvės kryklės ♀, tik blyškesnė, margesne galva, blyškia dėme prie ilgesnio snapo pagrindo, aiškesniu tamsiu viršugalviu ir juosta per akį, kontrastuojančia su šviesiu antakiu. Veidrodėlis tamsus, įrėmintas priekyje platesne, už jo - siauresne baltomis juostomis. Skrydžio metu matomas pilkšvas (ne melsvai pilkas) sparno priekis ir žalsvai-rudas veidrodėlis.

♂ nesunkiai atskiriamas net iš gana toli iš balto antakio, aiškios ribos tarp rudos krūtinės, pilkšvų šonų ir balto pilvo; skrendančio matyti pilkšvas sparno priekis. Kita rūšis, kurios sparno priekis yra pilkas - šaukštasnapė antis, bet pilka spalva yra melsvo atspalvio, ji daug didesnė, įspūdingu snapu ir kitokiu apdaru. ♀ ir jauni paukščiai gali būti painiojami tik su rudagalve krykle, bet ši atrodo tamsesnė, rusvu pagurkliu, beveik nesimato antakio ir aiškiu žaliu veidrodėliu, trumpesniu kaklu ir kompaktiškesnio sudėjimo.

Nuo vandens kyla lengvai, skrenda greitai plasnodama ir vikriai, nevingiuodama ir nekrisdama, kaip rudagalvė kryklė. Gana tyli.

Buveinė

Išsiskiria tarp panašių rūšių tuo, kad visada migruoja - visa populiacija sezoniškai persikelia iš perėjimo vietų į žiemojimo vietas. Peri vidutinio klimato juostoje nuo Viduržemio jūros regionų, stepių iki vidutinių platumų, dalis gyvena šiauriniuose kraštuose ir pietinių dykumų pakraščiuose. Pajūriuose pasirodo retai ir tik kai kuriose vietose. Mėgsta siaurus ar atskirtus seklius stovinčio gėlo vandens telkinius, esančius pievose, užliejamuose laukuose ar kitose drėgnose vietose. Šiuose telkiniuose turi būti gausu vandenyje augančių ar plaukiojančių augalų, bet ne labai aukštų ar tankių, apaugusių vientisais plotais. Žiemos metu įsikuria panašiose vietose, bet jei tokių vietų neranda, laikinai įsikuria atviresniuose vandenyse, mažuose tvenkinėliuose, grioviuose ir sausinimo kanaluose.

Panašios rūšys