v0.67 GW

Platalea leucorodia
[Pelecaniformes • Threskiornithidae]  (Clements)
LT Paprastoji girnovė arba Girnovė
EN Eurasian Spoonbill arba Spoonbill
DE Löffler
RU Колпица
SE Skedstork
LV Karošknābis
FR Spatule blanche
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRR
Apibūdinimas

Didelis, baltas, grakštus, į garnį panašus paukštis ilgu, plačiu, suplotu snapu, ilgais kaklu ir kojomis. Veisimosi apdaru ant krūtinės ir kuodelis nusidažo aukso spalva. Abiejų lyčių apdaras toks pat, tik ♂♂ didesni snapai ir ilgesnės kojos (galima atskirti, kai skrenda būrys). Jauniklių plasnojamųjų plunksnų galai juosvi, o snapas - rausvas (patamsėja pirmą žiemą).

Ilgas, šaukštą primenantis snapas, baltas apdaras ir skrendančios ištiestas kaklas leidžia šį paukštį greitai pažinti. Dažniausiai matoma ant žemės ar sekliame vandenyje, charakteringai švytuojanti snapo galiuku į šonus. Skrenda mosuodama ne taip greitai, kaip rudasis ibis, bet ne taip lėtai, kaip didesnieji garniai; trumpais atstumais sklendžia; būriai dažniausiai išsirikiuoja viena linija.

Buveinė

Gyvena šilto klimato zonose. Dėl snapo ypatumų gali maitintis tik sekliuose, dažniausiai dideliuose, vandens telkiniuose dumblėtu, molėtu ar smėlėtu dugnu, mėgsta nedaug svyruojančio ar lėtai tekančio vandens lygio telkinius, gėlus ar sūraus vandens. Peri tankiuose nendrynuose ar panašiose vietose, kuriose dar dažnai auga pavieniai krūmai ar medžiai, pavyzdžiui karklai ar tuopos, taip pat naudojami lizdavietėms.

Panašios rūšys