v0.67 GW

Mareca strepera arba Anas strepera
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Pilkoji antis
EN Gadwall
DE Schnatterente
RU Серая утка
SE Snatterand
LV Pelēkā pīle
FR Canard chipeau
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 2(V)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 100-150

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Vidutinio dydžio, lengvo sudėjimo nenardanti antis gana vienspalviu apdaru, gana stačia kakta, vidutinio dydžio snapu; ♂ tamsiai pilkas, juodu (be balto) pauodegiu, baltu veidrodėliu, priekyje apvestu juodai, kaštonine dėme sparne. ♀ atrodo, kaip švelnesnių bruožų didžioji antis, tik pilkesnė. Snapo šonai tamsiai oranžiniai (didžiosios anties ♀ snapas panašiai dažytas būna labai retai), baltas veidrodėlis matomas ♂ skrendant (kai kurių ♀♀ balta būna tik 1 plunksna, kaip cyplės ♀); ♀ aiškiai apibrėžtas baltas pilvas kontrastuoja su rudais šonais, paukščiui skrendant (panaši į cyplę), pilkai ruda uodega. Jaunikliai panašūs į ♀, tik ryškiau ruožuota ir taškuota apačia ir tamsesniu viršumi.

Dažnai pasimeta didžiųjų ančių būryje, vienspalvis pilkas ♂ gana neblogai išsiskiria juodu pasturgaliu be baltos linijos priešais kaip pas didžiosios, smailiauodegės, šaukštasnapės ančių ir cyplės ♂♂. Stačiakampis baltas plėmas sparne unikalus tarp vandens paviršiuje besimaitinančių ančių.

Vandenyje plaukia iškilus aukščiau už didžiąją antį, dažnai iškėlus pasturgalį, kaip smailiauodegė antis. Skrenda greitai plasnodama smailais sparnais, panašiai kaip cyplė; girdimas sparnų švilpesys.

Buveinė

Gyvena vidutinio klimato zonose žemyne, dažniau atvirose vietose, nei miške ar kalnuose. Gyvena kintančio klimato zonose, palaipsniui kolonizuoja labiau okeanines bioklimato zonas, nors vis dar vengia jūrų ar sūroko, taip pat - tekančio vandens. Labiausiai mėgsta gana seklius stovinčio ar lėtai tekančio atviro vandens plotus, apaugusius augalais ir sausus krantus ar salas. Žiemą renkasi seklaus vandens telkiniuose - užliejamose pievose, ežeruose, deltose, upių žiotyse ar tvenkiniuose.

Panašios rūšys