v0.67 GW

Pluvialis squatarola
[Charadriiformes • Charadriidae]  (Clements)
LT Jūrinis sėjikas
EN Black-bellied Plover arba Grey Plover
DE Kiebitzregenpfeifer
RU Тулес
SE Kustpipare
LV Jūras ķīvīte
FR Pluvier argenté
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRR++++
Apibūdinimas

Šiek tiek ilgesniais sparnais ir kojomis už dirvinį sėjiką, tik dėl stambesnio kūno ir didesnės galvos atrodo daug tvirtesnis ir kompaktiškesnis. Tvirtu snapu, didele galva, atrodo gana sunkus, ne toks grakštus kaip dirvinis sėjikas, nors artima giminystė matoma. Juodos dėmės pažastyse išskirtinės, kaip ir beveik baltas pauodegys ir uodega, aiškiai matoma juosta sparne. Veisimosi apdaru viršus baltai juodas, balta kakta, antakis, kaklo šonas ir petys kontrastuoja su visiškai juodu veidu, kaklo priekiu ir pilvu. Žiemos apdaras tolygesnis už dirvinio sėjiko, taškuotas rudai pilkas. Ant žemės jauniklius pažinti sunkiau, bet skrendančių aiškiai matyti juoda dėmė pažastyje, baltas pauodegys ir uodega, juosta sparne.

Nesupainiojamas veisimosi apdaru ar skrendantis, kai matosi juodos dėmės pažastyse (net nuskrendančio); ant žemės mažesni paukščiai žiemos ar jauniklio apdaru gali būti painiojami su dirviniais sėjikais. Skiriasi stambesniu kūnu, bukesniu ir kiek išpūstu snapo galu - požymiais, matomais iš gana toli, kai nesimato apdaro detalių. Skrenda ne taip vikriai, kaip artimos rūšys, bet daug galingiau. Balsas girdimas iš toli.

Buveinė

Peri tolimoje šiaurėje. Peri tundroje, zonoje tarp miškų ir pakrantės; vengia daugumos Arkties vandenyno salų ir žemyno zonos prie Atlanto vandenyno. Lizdus suka ant kalnagūbrių ar išsikišusių stačių uolų teritorijose, kuriose daug mažų ežerėlių, arba netoli didelių upių, kalvotoje tundroje, kurioje netoli yra sniego ar ledo, amžinas pašalas yra per 30 cm nuo paviršiaus, o žemė vietomis apaugusi viksvomis, samanomis, kerpėmis ir žemaūgiais beržais. Dalis išperėjusių paukščių kaupiasi drėgnose vietose, žolėse prie vidaus ežerų smėlėtomis ar dumblinomis pakrantėmis, tačiau dauguma keliauja į jūrų pakrantes ir būriuojasi dumblynuose ar smėlėtuose paplūdimiuose, kartais užklysdami prie netoli esančių gėlavandenių tvenkinių.

Panašios rūšys