v0.67 GW

Podiceps auritus
[Podicipediformes • Podicipedidae]  (Clements)
LT Raguotasis kragas
EN Horned Grebe arba Slavonian Grebe
DE Ohrentaucher
RU Красношейная поганка
SE Svarthakedopping
LV Ragainais dūkuris
FR Grèbe esclavon
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 1(E)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 1-10

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
Apibūdinimas

Aiškiai mažesnis už ausuotąjį kragą ir rudakaklį kragą, bet stambiausias iš mažųjų kragų. Mažas, kresnas, gana buku snapu, santykinai didesne, plokštesne galva, storesniu kaklu už juodakaklį kragą. Suaugęs veisimosi apdaru juodu veidu, aukso spalvos nuo snapo, virš akies, link pakaušio einančiomis sruogomis (ragais), kaštoniniu kaklu; kitu metu paukščių apdaras juodas viršuje ir baltas apačioje. Lyčių apdaras panašus, nors ♂ didesnis ir šviesesniu veisimosi apdaru.

Vasarą juoda galva ir auksiniais ragais, o žiemą - aiškiu kontrastu tarp juodo viršaus ir baltos apačios skiriasi nuo mažojo krago. Vasariniu apdaru nuo juodakaklio krago skiriasi plokštesniu viršugalviu, kaštoniniu kaklu; žieminiu apdaru pasipuošęs paukštis sunkiau atskiriamas nuo juodakaklio krago. Juodakaklis kragas kiek mažesnis, skiriasi snapo forma, viršugalvio juodumas tęsiasi žemiau ir apima skruostus. Raguotojo krago snapas bukesnis, lygesnis (posnapis tiesesnis; juodakaklio krago užlenktas į viršų), balta spalva veide apima skruostus. Plaukiantis panašesnis į juodakaklį kagą, nei į mažąjį. Pavojaus akivaizdoje ištiesia kaklą labiau, snapas tuomet laikomas horizontaliai. Skrendančio siluetas beveik nesiskiria nuo juodakaklio krago; kiek stipriau ir staigiau moja sparnais.

Buveinė

Gyvena daug šiauriau už giminingas rūšis, vietose, kur šiltasis sezonas trunka 90 ar mažiau dienų. Suomijoje ir Švedijoje apsigyvena sekliuose ežeruose ir tvenkiniuose, kurie neviršija 1–10 ha ploto, krantai gausiai apaugę įvairia augalija, o Norvegijoje ir Islandijoje be panašių vietų, apsigyvena atviruose ežeruose plikais krantais. Dažnai įsikuria ežeruose, kurių krantai pliki, bet nevengia aplink ežerą apaugusių medžių. Dažnai peri uolėtose salelėse sūriame vandenyje.

Panašios rūšys