v0.67 GW

Podiceps cristatus
[Podicipediformes • Podicipedidae]  (Clements)
LT Ausuotasis kragas
EN Great Crested Grebe
DE Haubentaucher
RU Чомга
SE Skäggdopping
LV Cekuldūkuris
FR Grèbe huppé
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 15000-20000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Didžiausias kragas, ilgu kaklu, durklo formos snapu; veisimosi metu suaugusio paukščio snapas rausvas, juodas kuodas, kaštoninė ir juoda 'apykaklė', baltu veidu ir apačia, pilkai rudu viršumi. Abiejų lyčių apdaras panašus (♂ ilgesniu ir stambesniu snapu, ilgesniu kuodu ir 'apykakle'). Ne veisimosi apdaru suaugę ir jaunikliai neturi 'apykaklės', kuodas vos matomas; viršugalvis juodas, veidas - baltas, kaklas ir krūtinė kontrastuoja su pilkšvoka nugara; baltas antakis - išskirtinė apdaro detalė.

Veisimosi apdaru suaugęs paukštis nesupainiojamas. Žiemą gali būti supainiotas tik su rudakakliu kragu, kuris yra mažesnis, storesniu kaklu; stambesniu, gelsvoku pagrindu, juodu snapu, neturi balto antakio, kaklas pilkas. Plaukia gana giliai įgrimzdęs, ištiestu kaklu, arba plūduriuoja ilsėdamasis surietęs kaklą ir priglaudęs prie šono snapą. Skrenda ištiesęs kaklą ir pusiau nuleidęs kojas (dėl to atrodo susikūprinęs); staigūs sparnų mostai tarsi reikalauja daug pastangų.

Buveinė

Mėgsta vėsius ar šaltus gėlo ar sūraus, natūralius ir dirbtinės kilmės, dažniausiai 0,5-5 m gylio vandens telkinius. Dugnas - smėlėtas ar dumblinas, vandens telkiniai turi būti su nuožulniais ar lėkštais krantais, esančiais dideliais atvirais plotais; vienai porai reikia apie 1 ha. Mėgsta gausią, bet ne per daug tankią, vandens augaliją. Nemėgsta gausių plaukiojančių augalų. Dideliuose vandens telkiniuose turi būti seklūs, saugūs užutėkiai ar įlankos su salelėmis ar nendrių tankumynais; vengia gilių, uolėtų ar labai siaurų vietų, bet toleruoja tankius medžius pakrantėse ir negausiai arba žema augalija apaugusius krantus.

Polizdiniu laikotarpiu dažnai (kitu metu - retai) būna deltose, sūriuose užutekiuose, įlankose, sekliose pajūrio zonose; dažnas dideliuose žemyniniuose ežeruose, užtvankose ir mariose.

Panašios rūšys