v0.67 GW

Prunella modularis
[Passeriformes • Prunellidae]  (Clements)
LT Paprastasis erškėtžvirblis arba Erškėtžvirblis
EN Dunnock arba Hedge Accentor
DE Heckenbraunelle
RU Лесная завирушка
SE Järnsparv
LV Peļkājīte
FR Accenteur mouchet
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 150000-300000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++
Apibūdinimas

Tokio pat dydžio, kaip ir naminis žvirblis, ne toks stambus, plonesniu snapu, lygia skliautuota galva, plonesne užpakaline dalimi ir uodega. Glotnus, apkūnus, dažnai vaikšto žeme, turi į devynbalsių panašų snapą, gana apvalią galvą, dažnai (kiek nervingai) trūkčioja sparnais. Apdaras pilkas (galva ir krūtinė), kitur rudas, išskyrus baltą pilvą, gausiai išmargintas tamsiomis dėmėmis viršuje ir sparnuose.

Be dėmėtumo, išsiskiria ir savotišku elgesiu. Iš pirmo žvilgsnio gali būti panašus į kitus žvirblinius, kurie mėgsta vaikščioti žeme (liepsnelės jauniklius, nedidelę startą, tamsą pečialindą). Dažniausiai skrenda žemai, pakankamai greitai, girdėti sparnų švilpimas, sparnai gana apvalūs ir ilgi, uodega pilna. Eisena panaši į pelės, velkant kojas, šliaužiant (kojų beveik nesimato), taip pat šuoliais, kartu skėsčiojant sparnais ir kartais krestelint uodegą.

Buveinė

Gyvena daugiausia eglynuose, taip pat mišriuose ir plačialapiuose miškuose, dažniausiai prie upelių. Pastaruoju metu erškėtžvirbliai bando iš spygliuočių miškų 'kraustytis' į kitas vietas - brūzgynus, laukų krūmokšnius, krūmynus prie geležinkelio, parkus, sodus, negyvenamus plotus miestuose, gyvatvores, saleles upėse ir ežeruose, kur dar nesusiformavęs miškas.

Panašios rūšys