v0.67 GW

Recurvirostra avosetta
[Charadriiformes • Recurvirostridae]  (Clements)
LT Paprastoji avocetė arba Avocetė
EN Pied Avocet arba Avocet
DE Säbelschnäbler
RU Шилоклювка
SE Skärfläcka
LV Avozeta
FR Avocette élégante
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 2(V)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 5-15

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Kūnas mažesnis už jūršarkės, ilgesniais sparnais ir kojomis. Maitinasi negiliuose vandenyse, įmerkusi viršun užriestą snapą ir juo 'šukuodama' drumzliną vandenį, siūbuodama galvą į šonus; sniego baltumo, juodai pažymėtu apdaru.

Iš arti nesupainiojama, bet iš toli (ypač mirguliuojant karšto oro srautams), gali būti painiojama ir su urvinės anties jaunikliais. Skrenda greitai ir laisvai; tiesiai laikomų sparnų mostai tolygūs, kartais trumpai sklendžia. Dažnai plaukioja; tuo metu maitinasi panašiai, kaip antys.

Buveinė

Gyvena vidutinio klimato juostose ir šiltesniuose kraštuose - Viduržemio jūros regionuose, stepėse ir dykumų pakraščiuose. Dažniausiai sutinkama sauso ir šilto (arba labai šilto) klimato kraštuose, bet gyvena ir vėsesnio, drėgnesnio klimato zonose. Reikalavimus buveinei labiausiai atitinka žemumų pajūrio regionai, panašios vietos, kuriose gyvena flamingai: seklūs, ramūs sūraus vandens telkiniai, smėlėtos pakrantės, molio, dumblo salelės, seklumos. Kitaip nei flamingai, apsigyvena ir prie mažesnių, ne tokio sūraus vandens telkinių - tvenkinių, įlankose, dumblinose upių deltose, mariose - kur gali rasti pakankamai nusėdusių ant dugno mikroorganizmų, pasiekiamų įspūdingu snapu (dažniausiai iki 15 cm gylyje). Mėgsta plynus paviršius ir negausią, neaukštą augaliją. Tinkamos buveinės kartais būna druskingose daubose, polderiuose, užliejamose pievose.

Panašios rūšys