v0.67 GW

Riparia riparia
[Passeriformes • Hirundinidae]  (Clements)
LT Paprastoji urvinė kregždė arba Urvinė kregždė
EN Bank Swallow arba Sand Martin
DE Uferschwalbe
RU Береговушка arba Береговая ласточка
SE Backsvala
LV Krastu čurkste
FR Hirondelle de rivage
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50000-150000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++
Apibūdinimas

Ketvirčiu mažesnė už šelmeninę kregždę, aiškiai lengvesnio sudėjimo ir mažai kirpta uodega. Gana maža, smulkaus sudėjimo, mažiausia Europos kregždė. Tamsiai rudas viršus, apačia balta; aiški ruda "apykaklė" priekyje, blyškiai ruda sparnų apatinė pusė ir uodega.

Skrenda greitai ir energingai; ne taip grakščiai, kaip šelmeninė, ir ne taip stabiliai, kaip langinė kregždės; mažiau sklendžia, daugiau plasnoja, ne taip dažnai keičia aukštį, staigiau keičia skrydžio kryptį.

Buveinė

Dažniausiai matoma ore. Retai būna ant žemės, didžiąją dienos dalį skraido, ilsisi ant laidų ar tinkamų šakų; miega būreliuose, dažnai - nendrėse. Maitinasi ore pagautais vabzdžiais. Danga, virš kurios gaudo vabzdžius nėra svarbi, jei tik randa maisto. Vengia tankių miškų ar gausiai apgyvendintų vietų, kalnų, dykumų ir siaurų slėnių, mėgsta smėlėtus, molingus ir kitokius šlaitus, karjerus, nuošliaužas, tinkamas išsirausti urvus. Tokios vietos dažniausiai susiformuoja paupiuose, prie ežerų ar jūrų krantų, taip pat dirbtinės kilmės vietose, kur buvo kasamas smėlis, žvyras ir šiuo metu darbai nevyksta.

Panašios rūšys