v0.67 GW

Saxicola rubetra
[Passeriformes • Muscicapidae]  (Clements)
LT Paprastoji kiauliukė arba Kiauliukė
EN Whinchat
DE Braunkehlchen
RU Луговой чекан
SE Buskskvätta
LV Lukstu čakstīte
FR Tarier des prés
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50000-120000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Dydžiu artima juodagalvei kiauliukei, tik kiek lieknesnė, mažiau apvalia galva (iš dalies dėl galvos rašto) ir aiškiai ilgesniais sparnais (suglausti sparnai baigiasi toliau link uodegos galo). Maža, gana stipri, santykinai sunkiu snapu, kompaktiško silueto tupinti ir plataus kryžiaus formos išskėstais sparnais. Suaugę paukščiai turi baltą liniją skersai sparnų, tamsią ovalo ar rombo formos juodą dėmę skruostuose tarp ilgo šviesaus antakio ir nuo snapo link peties einančios šviesios linijos; dryžuoti rudai ir juodai viršuje, baltu uodegos pagrindu šonuose, rausvai rudi apačioje. ♂ galva ryškiai nuspalvinta, juodai-rudu viršugalviu, baltu antakiu, juodai-rudais skruostais, apačioje apvestais šviesia juostele. ♀ panašių spalvų, tik blankesnė, antakis ir skruosto apvadas rusvesni. Nesubrendę paukščiai blankesni už ♀, dar mažiau kontrastingu galvos raštu ir be baltos linijos sparnuose.

Apdaras išskirtinis, bet nėra nesupainiojamas. Tamsus blyškiai suliniuotas veidas, tamsus viršus ir oranžinio atspalvio apačia yra labiausiai matomi bruožai. Stambesnė, smėlio atspalvio, gana vienodu pirmamečių paukščių apdaru ir suaugusių rudeniniu apdaru gali būti panaši į juodagalvę kiauliukę; jaunikliai labai panašūs į visų porūšių juodagalvės kiauliukės jauniklius. Jaunikliai atskiriami iš gerai matomo antakio (bent jau už akies), plačių rusvų kirpčiukų ir baltų dėmių nugaroje, blyškios apačios (ypač pagurklio); uodegos pagrindo šonuose pastebimi balti trikampiai. Skraido dažniausiai žemai, tiesiai ir greitai, gana greitai plasnodamos, siluete dominuoja platūs sparnai, kūnas užsibaigia gana ilga, stačiakampe uodega. Skrydyje apdaras atrodo ryškesnis, šiltai šviečiančiu apdaro viršumi (ne veisimosi apdaru), dažnai matosi tamsi sparnų apatinė pusė, ryški vienodo atspalvio apdaro apačia. Laikysena ant žemės dažniausiai pusiau vertikali, statesnė tupint (priešingai, nei juodagalvės kiauliukės). Eisena greitai šuoliuojanti, retkarčiais bėgioja. Mažiau nervinga už juodagalvę kiauliukę.

Buveinė

Gyvena arealuose šiauriau už juodagalvę kiauliukę ir mėgsta drėgnesnes vietas. Dažnai tupia ant liaunesnių augalų nei juodagalvė kiauliukė, ant polių, stulpų, aptvarų ar aukštų žolių; labiau mėgsta žolėtus plotus, kai kurių tipų dirbamus plotus, jaunų spygliuočių plantacijas (kurie auga žolėtose vietose), ramių kelių pakeles, geležinkelių pylimus, drėgnas vietas, gausiai apžėlusias žolėmis.

Panašios rūšys