v0.67 GW

Scolopax rusticola
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Eurazinė slanka arba Slanka
EN Eurasian Woodcock arba Woodcock
DE Waldschnepfe
RU Вальдшнеп
SE Morkulla
LV Sloka
FR Bécasse des bois
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 10000-20000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++++++++
Apibūdinimas

Gerokai didesnė už perkūno oželį, statinaitės formos kūnu, apvalintais sparnais. Gana didelė ir apkūni, panaši į perkūno oželį; gyvena miškuose. Rūdžių rudumo viršuje, rusva apačia, apdaras painiai išmargintas. Priešingai nei perkūno oželio, galva ruožuota skersai. Skraidymas ir šūkčiojimas prietemoje išskirtiniai.

Nesupainiojama; joks perkūno oželis nėra toks didelis, visiškai kitokiu galvos raštu; skrendančios sparnai panašesni į pelėdos. Skraido įvairiai: virš vandens - tiesiai ir greitai; panašiai - laukuose, bet krūmynuose ir tankumynuose dažnai sukiojasi ir kraiposi, kartais plasnodama nusileidžia. Sprukdama staigiai ir garsiai suplasnoja, bet dažniausiai nelekia toli. Skrendant snapas laikomas nuleistas, bet ne stačiu kampu.

Buveinė

Gyvena vidutinėse ir šiaurės platumose, miškų zonoje, vengia speiguotų ir karštų, sausų kraštų. Labiausiai patinka drėgnos, bet ne šlapios vietos. Apsigyvena neintensyviai naudojamuose miškuose (lapuočių, spygliuočių ir mišriuose), pavėsiuose, gausiai samanotose ar prikritusiose lapų vietose, kuriose išlieka drėgmė. Tokiose vietose dažniausiai auga svarbūs paukščiui augalai - gervuogės, avietės, lazdynai, bugieniai, dygiakrūmiai ar šakiai; šie augalai gali augti ir atviresnėse vietose. Žiemoja įvairesnėse vietose, migruodama apsistoja riešutynuose, dygiakrūmių plotuose, karklynuose ir kituose krūmynuose, jaunų spygliuočių giraitėse, taip pat apaugusiose pelkėse, soduose ir netgi - pakrančių uolose.

Panašios rūšys