v0.67 GW

Anser erythropus
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Mažoji žąsis
EN Lesser White-fronted Goose
DE Zwerggans
RU Пискулька
SE Fjällgås
LV Mazā zoss
FR Oie naine
Statusas

BirdLife: Pažeidžiami

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++
Apibūdinimas

Aiškiai mažesnė, trumpesniu kaklu, mažesniu snapu ir galva už baltakaktę žąsį. Maža, apvaloka, daili, beveik visa blyškiai ruda žąsis, mažu rausvu trikampiu snapu ir oranžinėmis kojomis. Suaugusios kakta ir viršugalvis balti (jauniklių - ne), akis apvesta geltonu žiedu (jaunų paukščių - ne).

Nepriekaištingas apdaras išsiskiria vienspalviškumu ir, priešingai nei daugumos Anser, išskyrus baltakaktės žąsies, suglaustų sparnų galiukai dažnai išsikiša už uodegos. Iš toliau ar stebint blogomis sąlygomis beveik neįmanoma atskirti nuo baltakaktės žąsies, bet, stebint ilgiau, galima atskirti iš vienspalvio apdaro, elegancijos ir greitesnio maitinimosi (ir vaikštant, ir lesiojant nuo vandens paviršiaus). Iš arčiau matosi šviesus, paburkęs žiedas aplink akį, nors siaurą neryškų žiedą gali turėti ir baltakaktės žąsys (mažiau 20 proc.). Baltos spalvos kaktoje užimamo ploto ir papilvės tamsių juostų nustatymas nėra pakankami požymiai identifikuojant rūšį, nes kai kurių baltakakčių žąsų kakta irgi gali būti labai balta, o tamsių juostų gali būti arba labai daug, arba nebūti iš viso.

Skrenda panašiai, kaip baltakaktės žąsys, tik plasnoja greičiau ir energingiau; siluetas kompaktiškesnis, kaklas trumpesnis, kūnas apvalesnis. Vaikšto žymiai greičiau už baltakaktes žąsis. Skrendant šūkčioja aukštesnėmis natomis ir labiau spygaudamos už baltakaktes žąsis.

Buveinė

Dažniausiai peri gerokai piečiau Arkties vandenyno, perėjimui nebūtinos salos, pakrantės, užutėkiai ir žemutinė tundra. Biogeografiškai yra tarp tų rūšių, kurios peri toli šiaurėje, ir tų, kurios gyvena vidutinio klimato juostose. Apsigyvena prie miškų pakraščių, mažų tundros miškelių, upelių šlaituose, uolėtose upokšnių pakrantėse. Lizdą suka tarp žemaūgių krūmokšnių, šiurkščioje žolėje ar akmenuotuose plotuose arba pelkėtose įdaubose. Vasarą persikelia į atvirus vandenis, kurių krantai apaugę viksvomis. Migravimo metu ar žiemą būna kontinentinio klimato zonose - atviruose, medžiais neapaugusiuose vietose, pievose, ganyklose, kartais - grūdinių kultūrų laukuose. Dažniau nei perėjimo metu būna kartu su kitomis Anser žąsimis - nendrynuose ir kitose žolėse, ežerų ir upių krantuose.

Panašios rūšys