v0.67 GW

Sylvia atricapilla
[Passeriformes • Sylviidae]  (Clements)
LT Juodagalvė devynbalsė
EN Eurasian Blackcap arba Blackcap
DE Mönchsgrasmücke
RU Славка-черноголовка arba Черноголовая славка
SE Svarthätta
LV Melngalvas ķauķis
FR Fauvette à tête noire
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 300000-400000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++++
Apibūdinimas

Pagal dydį ir kūno sandarą artima sodinei devynbalsei, plokštesniu viršugalviu (toks įspūdis susidaro dėl galvos rašto), kiek plonesne užpakaline dalimi ir uodega. Pakankamai didelė ir tvirta devynbalsė, gana ilgais sparnais ir kojomis, bet trumpoka uodega. Apdaras pilkšvai rudas viršuje, pilkšvas apačioje; uodegos šonuose nėra baltos spalvos, turi viršugalvyje nuo akies vidurio prasidedančią kepuraitę - juodą ♂, rusvą ♀ ir nesubrendusių paukščių.

Nesupainiojama, jei matosi maža kepuraitė, kitais atvejais gali būti painiojama su sodine devynbalse. Skrendanti panaši į sodinę devynbalsę, panašus ir siluetas. Tupi kiek stačiau (ypač giedantis ♂) ir visumoje kiek lieknesnė už sodinę devynbalsę.

Buveinė

Gyvena medžiuose, minta ir gieda medžių viršūnėse, dažniausiai daugmaž subrendusiuose, tačiau gyvenamose vietose turi būti ir aukštas, ne per daug tankus trakas, ypač lizdinėje teritorijoje. Spygliuočių miškai daugumoje atvejų nepatrauklūs. Palyginus su pilkąja, rudąja ir sodine devynbalsėmis, žymiai dažniau randama parkuose, priemiesčiuose, nedideliuose miesteliuose, kur yra pakankamai daug aukštų medžių su po jais esančiu tinkamu traku.

Panašios rūšys