v0.67 GW

Curruca communis arba Sylvia communis
[Passeriformes • Sylviidae]  (Clements)
LT Rudoji devynbalsė
EN Greater Whitethroat arba Common Whitethroat arba Whitethroat
DE Dorngrasmücke
RU Серая славка
SE Törnsångare
LV Brūnspārnu ķauķis
FR Fauvette grisette
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 400000-500000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Dydžiu artima juodagalvei devynbalsei, bet labiau pakeltu viršugalviu ir proporcingai ilgesne uodega, suteikiančia ryškesnę formą. Vidutinio dydžio, laiba, gana didele galva, ilgauodegė, žvali devynbalsė. ♂ viršugalvis ir skruostai pilki, ♀ ir nesubrendusio paukščio rudi; visi rudosios devynbalsės atstovai turi baltą gerklę, rudus kirpčiukus link vidinių sparno plunksnų ir baltas išorines uodegos plunksnas. Stebint iš arti, matomas balsvas žiedelis aplink akį ir blyškiai ruda akis, sudaranti rūstaus veido įspūdį.

Dažniausiai sutinkama Sylvia. Atskirti nuo pilkosios devynbalsės nėra sunku. Skrydis nepastovus, banguotas ir kintantis, po to - smigimas, trūkčiojantis ir nelygus skrydis dažnai lydimas uodegos krusčiojimais ir išskleidimais. Eisena pasišokčiojanti arba sėlinanti, juda greitai net labai tankiose vietose. Laikysena pastebimai horizontali, galva paprastai laikoma pakelta, uodega dažniausiai irgi pakelta, labai retai laikoma nuleista (pilnai pakelta ar judinama būna tik seksualinių žaidimų metu). Pakankamai jauki ir smalsi, bando išsiaiškinti nedidelius sutrikdymus ir jos balso imitavimą.

Buveinė

Vengia aukšto uždaro miško ir tankumų drėgnose vietose, gyvenamoje vietoje turi būti gausu neištisinių aukštos žolės, pakaitomis su atviromis aikštelėmis, plotų, neaukštų krūmų, tankumynų, daugmaž sausose, lygiose ar kiek nuožulniose, gerai apšviestose aikštelėse, kartais netoli vandens ar priepelkėse, miško aikštelėse, dažniau plačialapių, o ne spygliuočių miškuose.

Panašios rūšys