v0.67 GW

Curruca curruca arba Sylvia curruca
[Passeriformes • Sylviidae]  (Clements)
LT Pilkoji devynbalsė
EN Lesser Whitethroat
DE Klappergrasmücke
RU Славка-мельничек arba Славка-завирушка
SE Ärtsångare
LV Gaišais ķauķis
FR Fauvette babillarde
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 50000-100000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Mažesnė, kompaktiškesnė už rudąją devynbalsę, mažiau smailu viršugalviu, trumpesniais sparnais ir uodega. Maža ar vidutinio dydžio devynbalsė, liekna, bet ne ilgauodegė, slapstosi daugiau nei rudoji devynbalsė. Apdaras blankiai pilkšvai rudas viršuje ir blyškiai baltas apačioje, pilkšva galva (tamsi kaukė ant akių) ir šviesiais kraštais pilka uodega; sparnai dažniausiai vienspalviai. Abiejų lyčių apdaras panašus.

Nėra sunku atskirti nuo rudosios devynbalsės ne tik dėl pilkšvo apdaro, bet ir elgesio bei balso. Skrenda lygiau nei rudoji devynbalsė. Paprastai drovi, ilgai tūno tankumynų priedangoje; ne tokia smalsi, kaip rudoji devynbalsė, dažniausiai ignoruoja jos balso imitaciją.

Buveinė

Apsigyvena tarpiniuose plotuose tarp didelių uždarų miškų ir atvirų laukų, linkusi įsikurti atokiai viens nuo kito augančiuose aukštuose krūmuose, tankumynuose, senuose soduose, parkuose, kapinėse ir panašiose vietovėse, kur tankus trakas išskaidytas aukštų medžių grupėmis, atsisukančiomis į atviras laukymes, pievas. Peri ir žmonių gyvenamose vietose. Renkasi krūmus netoli aukšta žole apaugusių keliukų, tankumynus (paprastai aukštesnius, nei pasirenka rudoji devynbalsė), ataugančius miško kirtimus. Teritorijoje turi būti medžių, kuriuose mėgsta giedoti.

Panašios rūšys