v0.67 GW

Sylvia borin
[Passeriformes • Sylviidae]  (Clements)
LT Sodinė devynbalsė
EN Garden Warbler
DE Gartengrasmücke
RU Садовая славка
SE Trädgårdssångare
LV Dārza ķauķis
FR Fauvette des jardins
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 350000-450000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++++++++++
Apibūdinimas

Vos didesnė ir apkūnesnė už juodagalvę devynbalsę. Vidutinio dydžio ar kiek didesnė devynbalsė, kiek bukesniu snapu, kiek nusklembta galva, apkūni, netrumpais sparnais, pilna, bet neilga uodega. Apdaras tolygiai blyškiai rudas viršuje ir rusvai pilkas apačioje; kažkokių išsiskiriančių apdaro detalių nėra, išskyrus tamsią akį apvestą žiedeliu ir paryškintą trumpu pilkšvu, rusvu antakiu. Abiejų lyčių apdaras panašus.

Tikra bėda nepatyrusiems stebėtojams, nes apdaras (bet ne elgesys, kartą įsisavintas) primena ne tik kitas Sylvia, bet ir vidutinio dydžio Acrocephalus (ypač mažiau rudas, labiau žalsvas), kartais ir tošinukę. Ilgainiui gerokai apkūnios, kompaktiškos, paprastai kuklios, švelnia veido išraiška, kokios neturi kitos panašios rūšys, sodinės devynbalsės elgesys pasidaro toks pat išskirtinis, kaip ir beveik tolygios apdaro spalvos. Skrenda gerai, greitai ir dažniausiai tiesiai. Neturi kitoms Sylvia būdingo nervingumo; nekrutina sparnų ir uodegos, nebent susijaudinus.

Buveinė

Pakenčia žymiai šaltesnį orą, nei kiti Sylvia paukščiai. Priešingai, nei pilkoji ar rudoji devynbalsės, miškų paukštis, bet lyginant su juodagalve devynbalse, mėgsta vientisesnį traką su aukštesniais krūmynais ir tankumynais. Gyvena miško properšose, ataugančiose kirtavietėse, krūmuotuose kalvų šlaituose, paupiuose.

Panašios rūšys