v0.67 GW

Curruca melanocephala arba Sylvia melanocephala
[Passeriformes • Sylviidae]  (Clements)
LT Juodagalvė sardininė devynbalsė arba Raudonakė devynbalsė
EN Sardinian Warbler
DE Samtkopf-Grasmücke
RU Средиземноморская славка
SE Sammetshätta
LV Vidusjūras ķauķis
FR Fauvette mélanocéphale
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
AAAAAA
Apibūdinimas

Maždaug pilkosios devynbalsės dydžio, tik truputį ilgesniu snapu, kiek trumpesniais sparnais ir truputį ilgesne uodega. Gana maža, liekna devynbalsė aštriu snapu, trumpais sparnais, ilga uodega ir gana susirūpinusia, pikta išraiška dėl dažnai šiaušiamo viršugalvio, raudonos akies tamsiame veide ir blyškaus žiedelio aplink ją. ♂ juoda galva, tamsiu apdaru viršuje ir balkšva apačia, tamsiai papurkštais šonais. ♀ ir jaunikliai tamsiai rudi viršuje, nešvariai rudi ir balti apačioje. ♂ ir ♀ uodega tamsi, baltais kraštais ir šonais.

Kūnas ilgas ir lieknas (priešingai daugumai gana apkūnių piešinių paukščių vadovuose), tamsus 'šalmas' ar 'kaukė', tamsus viršus, stipriai 'išpurvintais' šonais, gana ilga, siaura, baltašone uodega, 'sėlinančiu' elgesiu, dažnais 'barnio' šūksniais. Pažinti gana lengva. Painiojama su Lietuvoje negyvenančiomis baltaūse ir juodagurkle devynbalsėmis. Skrenda greitai, paukštis dažnai neria ir sminga į tankmių plyšius, dažnai išskleidžia uodegą - tuomet gerai matosi balti uodegos kraštai. Drąsi, smalsi ir ūmi, triukšmingas balsas dažnai išduoda ją esant netoliese; dažnai linkusi patikrinti įsibrovėlius - prie žemės, bet kartais išlenda iš už krūmo viršūnės, dažnai pakelia uodegą ir pašiaušia viršugalvio plunksnas.

Buveinė

Gyvena Viduržemio jūros regionuose, sausose žemyno ar salų zonose. Vienodai gerai jaučiasi ir tankiai augančių medžių (ypač - pušų ir ąžuolų) viršūnėse, ir tankiose žolėse atokiau nuo medžių, krūmokšniuose ar ant žemės, įskaitant ir plikas uolas ar viršukalnes. Nevengia žmogaus artumo.

Panašios rūšys