v0.67 GW

Curruca nisoria arba Sylvia nisoria
[Passeriformes • Sylviidae]  (Clements)
LT Raiboji devynbalsė
EN Barred Warbler
DE Sperbergrasmücke
RU Ястребиная славка
SE Höksångare
LV Svītrainais ķauķis
FR Fauvette épervière
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 2000-5000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++
Apibūdinimas

Didžiausia iš Sylvia; kiek didesnė ir stambesnė už sodinę devynbalsę, ketvirčiu ilgesne uodega. Gana didelė, tvirta, stipriu snapu, gana didele galva ir kojomis, ilga ir pilna uodega. Suaugusios apdaras pilkas viršuje ir gelsvas iki baltai rudo apačioje. ♂ pilkesnis viršuje, akys gelsvesnės, apačia išmarginta; ♀ rudesniu viršumi ir mažiau marga apačioje. Jaunikliai rudesniu viršumi ir nemargi apačioje. Didelė, sparnai ir antuodegis išmarginti šviesiomis linijomis, pats uodegos galiukas šviesus. Skrydis atrodo sunkus, dažnai matomas šviesus pats uodegos galiukas. Dažnai pašiaušia viršugalvio plunksnas.

Iš toliau pilvo margumas nėra per daug ryškus net suaugusio ♂, visai nematomas jauniklių ar pirmamečių paukščių apdare. Nesubrendusių paukščių sparnų ir antuodegio margumas nelabai pastebimas, dėl to raiboji devynbalsė dažnai primena sodinę devynbalsę. Pilkšvas, tamsus snapas, ilgi sparnai, gana ilga, pilna uodega (su šviesesniais šonais ar galiuku, dažnai matomi iš nugaros pusės). Skrydis stiprus, aiškiai matosi didesnis svoris; kartais veržliai ir laisvai, kai kada padrikai; ilgesniu atstumu - banguodama, primenanti mažą šarką. Eisena sunki, sunkūs šuoliai, nerangus sėlinimas.

Buveinė

Krūmokšnių paukštis; vengia ir sausų, ir labai drėgnų vietų; ne miško paukštis, bet apsigyvena mišraus ar plačialapio miško atvirumose, kirtavietėse, kur yra gausus trakas (ypač vietose, kur auga erškėtrožės, avietės, kiti spygliuoti krūmai), ataugančiose kirtavietėse ar gaisravietėse. Dažna krūmuotose kalvose, pamiškėse, pakelės krūmuose, prie ganyklų, pievų, parkuose, soduose, paupio krūmokšniuose.

Panašios rūšys