v0.67 GW

Syrrhaptes paradoxus
[Pterocliformes • Pteroclidae]  (Clements)
LT Stepinė vištelė arba Sadža
EN Pallas's Sandgrouse arba Pallas' Sandgrouse
DE Steppenflughuhn
RU Саджа
SE Stäppflyghöna
LV Stepes smilšvistiņa
FR Syrrhapte paradoxal
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
Apibūdinimas

Gana didelė, santykinai liekna smiltvištė, išsiskiria blyškiai rusvai oranžine ir balta sparnų apačia ir dideliu juodu plėmu ant pilvo. ♂ didesnis už ♀, oranžinės ochros spalvos veidu ir blyškiai rusvu sparnu. ♀ ir jaunikliai juodai dėmėtomis nugaromis ir sparnais. Visi šios rūšies paukščiai skersai sparno turi rausvą kaštoninį brūkšnį.

Ant žemės nesupainiojamos, nors primena kurapkas. Skrenda būdingu smiltvištėms skrydžiu, tik kiek galingiau ir staigiau, sparnų keliamas garsas garsesnis.

Buveinė

Gyvena atvirose lygumose stepių aukštikalnėse, kur temperatūra kinta gana smarkiai. Kai augaliją paslepia sniegas ir ledas, vyksta masinė evakuacija iš gyvenamų vietų. Vengia judančio smėlio (kopų), bevandenių dykumų, kalnų, miškų, drėgnų vietų, gyvenviečių. Mėgsta molį, priemolį, smėlėtas, akmenuotas, uolėtas vietas; patinka žema, gana reta pusdykumių ar stepių augalija. Vandens šaltinis turėtų būti ne toli, dažnai skraidomuose rajonuose, bet gali būti ir už keliasdešimties kilometrų, išskyrus tada, kai išperimi jaunikliai. Priklausoma nuo klimato pokyčių ir maisto atsargų, nuolat migruoja iš šiaurinės paplitimo zonos. Labai šaltais metais pasitaikė masinė migracija į vakarus ar rytus, kartais pasiekiant ir Viduržemio jūros regionus, kur buvo bandymų įsikurti ir perėti.

Panašios rūšys