v0.67 GW

Somateria mollissima
[Anseriformes • Anatidae]  (Clements)
LT Paprastoji gaga arba Lielā pūkpīle arba Gāga
EN Common Eider arba Eider
DE Eiderente
RU Гага arba Обыкновенная гага
SE Ejder
LV Parastā pūkpīle
FR Eider à duvet
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRR
Apibūdinimas

Didelė, ilga galva, gana trumpu kaklu, stambi jūrų antis; snapas ilgo trikampio formos, akys atitrauktos gana toli. Suaugęs ♂ jūroje atrodo juodas užpakalyje ir baltas viršuje, skrendantis - juodas užpakalyje ir baltas priekyje. ♀ ir jaunikliai vientisai tamsiai rudi, margi viršuje ir ruožuoti apačioje. Nesubrendęs ♂ gali būti labai skirtingų tamsių atspalvių, bet primena suaugusį ♂.

Suaugusius Somateria ♂♂ veisimosi apdaru atpažinti nesudėtinga, bet jaunesnius - labai sunku arba net neįmanoma, nebent iš arti. Galima atpažinti iš galvos formos detalių, snapo apsiplunksnavimo ir apdaro rašto.

Skrenda gerai, po sunkaus pakilimo lekia neaukštai virš vandens, dažniausiai išsirikiuoja viena linija. ♂ asistuoja ♀ maloniu niūniavimu; atliekant choru, girdisi iš toli.

Buveinė

Gyvena tik jūrose ir jų pakrantėse. Gerai prisitaikiusi gyventi arktinėse sąlygose, dėl to retai pasitraukia toli nuo perėjimo vietų. Labai priklauso nuo maistui naudojamų moliuskų ir vėžiagyvių (dienos norma yra apie 300 g) ir pasitraukia iš tinkamų perėti vietų, jei šios biomasės koncentracija pakrančių vandenyse sumažėja iki 25 g/m3. Maitinasi dažniausiai atoslūgio bangose, panerdama iki 3 m gylio; vengia stipraus vėjo ir bangų. Perėjimo vietų pasirinkimas dar sumažėja dėl negebėjimo leistis ir perėti ant stačių, purslais taškomų uolėtų krantų. Apsigyvena salose, rifuose su užuovėjomis - akmenimis, uolomis, žolėmis ar medžiais, apsaugančiais lizdą. Toli šiaurėje, kur nėra panašių užuovėjų ir turi gyventi vietose, atvirose blogoms oro sąlygoms ir žemės plėšrūnams, peri glaudžiomis grupėmis. Dažnai peri kartu su kitais bendruomeniškais paukščiais, kurie sugeba išvyti plėšrūnus, net - šalia baltųjų pelėdų lizdų. Paukščių pūkai apsaugo dėtis, esant net labai atšiaurioms gamtos sąlygoms.

Panašios rūšys