v0.67 GW

Stercorarius skua arba Catharacta skua
[Charadriiformes • Stercorariidae]  (Clements)
LT Didysis plėšikas
EN Great Skua
DE Skua
RU Большой поморник
SE Storlabb
LV Lielā klijkaija
FR Grand Labbe
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRR
Apibūdinimas

Dydžiu prilygsta sidabriniam kirui, tik kūnas labiau kubilo formos, sunkesnis, sparnai ir uodega truputį trumpesni; mažesni individai beveik didesnio bukauodegio plėšiko dydžio. Didelis, ilgasnapis plėšikas plačiais sparnais, gana trumpa uodega, išvaizda primenantis didelį, tamsų jauną kirą. Apdaras tamsiai rudas (nors retkarčiais būna daug blyškesnis, net 'blondinas'), jaunikliai daug rudesni apačioje, dažnai atrodo vienspalviai, išskyrus ryškius baltus plėmus sparnų apatinėje ir viršutinėje pusėje, mirgančius paukščiui plasnojant. Skrydžiu primena didžiuosius kirus, tik greitesnis, veržlesnis ir galingesnis 'piratiškai' persekiodamas jūrų paukščius.

Iš toliau ar stebint blogu oru gali priminti margus jaunus didžiuosius kirus. Iš arti ar geram apšvietime matosi balti sparnų ruožai, skiriasi ir elgesys. Iš toliau atskirti nuo bukauodegio plėšiko labiau patyrus galima iš: (1) ilgesnio snapo; (2) stambesnės galvos ir storesnio kaklo; (3) ovalaus ar kubilo formos, ne tik gilia krūtine, kūno; (4) platesnių sparnų, kartais beveik apvaliais galais; (5) gana trumpos uodegos.

Buveinė

Prieš neseniai įvykusią Špicbergeno ir kitų Arkties vandenyno salų kolonizaciją perėdavo Islandijoje žemiau poliarinio rato ir šiaurės rytų Atlanto salose, vengė vasarą esančio vandenyje ledo ir sniego, ko nedaro Antarktidoje gyvenantys giminaičiai, kurie apsigyvena žymiai arčiau ašigalio, plačiau paplitę ir gali gyventi žymiai toliau nuo krantų. Apsigyvena atvirose raižytose vietovėse, lavos smėlio plokščiose aikštelėse (Islandijoje), drėgnuose viržynuose, augančiuose ant stačių pakrantės šlaitų. Tokiose vietose peri kartu su ilgauodegiais plėšikais ir renkasi drėgnesnius plotus ir trumpesnę žolę nei pastarieji. Ne perėjimo metu dažniausiai vengia sausumos ir būna toli nuo kranto, toliau vandenyne, o ne uždarose ir sekliose jūrose.

Panašios rūšys