v0.67 GW

Pastor roseus arba Sturnus roseus
[Passeriformes • Sturnidae]  (Clements)
LT Rožinis varnėnas
EN Rosy Starling arba Rose-coloured Starling
DE Rosenstar
RU Розовый скворец
SE Rosenstare
LV Sārtais strazds
FR Étourneau roselin
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
RRRRRRR
Apibūdinimas

Varnėno dydžio, trumpesniu snapu, iškilesniu viršugalviu. Vidutinio dydžio, gana trumpu snapu, suaugę kuoduoti, kojos rausvos. Suaugęs 'dėvėtu' apdaru visas mėlynai- iki rausvai-juodas, ryškia rožine 'liemene' ant nugaros, šonų ir pilvo; dėmėtas ir juostuotas 'nauju' apdaru. Jaunikliai blyškiai pilkšvai rudi, balsvu pagurkliu, žiedeliu aplink akį ir pilvu, sparnas įrėmintas rusvai baltai, o pats tamsus, antuodegis blyškus, snapo pagrindas gelsvas.

Suaugęs nesupainiojamas, jei gerai matosi - ir jauniklis, maža to - elgesys lėtesnis nei varnėnų jauniklių. Skrydis labai panašus į varnėno, tik sparnai primena lapus, mažiau trikampiai savo forma ir plasnojimas ne toks aktyvus; būriai tikrai sukasi ir leidžiasi lėčiau. Eisena gyvesnė nei varnėno, bet jaunikliai dažnai vaikšto lėtai ir 'metodiškai'. Bendruomeniškas, elgesiu panašus į varnėnus; neprisitaikęs gyventi urbanizuotose vietovėse, išskyrus tas vietas, kur yra aukštų medžių.

Buveinė

Paplitęs stepėse, pusdykumėse ir Viduržemio žemumose. Maitinasi vabzdžiais, gyvenančiais sausose, atvirose, dažnai nederlingose vietose, taip pat žolėse akmenuotose ar uolėtose vietovėse. Reikalingas vandens telkinys, nors visai negyvena prie jūros ar drėgnose vietose. Mėgsta medžius ir krūmus, bet tik augančius mažomis grupelėmis. Lizdiniu laikotarpiu daugiausia būna prie akmenų sąvartų ar uolų, kuriose daug skylių ir užunarvių. Labiau mėgsta nelygias, banguotas ar kalvotas vietoves, kur randa tinkamų lizdui vietų - gynybinių sienų, geležinkelio pylimų, druskų kasyklų, kitų panašių dirbtinių ar natūralių darinių. Paprastai nekreipia dėmesio į žmonių veiklą, apsigyvena ir žmonių apgyvendintose vietose. Bendruomeniški 'susirinkimai' dažnai vyksta giraitėse, alėjose, soduose ar medžių plantacijose, tankumynuose arba nendrynuose, dažnai toliau nuo įprastų jiems gyvenamų vietų.

Panašios rūšys