v0.67 GW

Anthus campestris
[Passeriformes • Motacillidae]  (Clements)
LT Dirvoninis kalviukas arba Lauku čipste
EN Tawny Pipit
DE Brachpieper
RU Полевой конёк
SE Fältpiplärka
LV Stepes čipste
FR Pipit rousseline
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 400-600

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++
Apibūdinimas

Ilgas, lieknas kalviukas, dydžiu, forma ir elgesiu primenantis pilką kielę. Suaugę paukščiai turi šviesius antakius, tamsius brūkšnelius tarp akies ir snapo, suformuojančiomis tarsi ženklą ->, neišmargintą krūtinės ląstą, ryškias šviesias juostas išilgai sparnų, kontrastuojančias su tamsesnėmis plunksnomis, baltu apvadu uodegą. Jaunikliai gausiai išmarginti.

Svarbu pažymėti, kad dirvoninis kalviukas, nors iš toliau žiūrint turi pilkiausią galvą iš kalviukų, iš arčiau matomas <- ženklas akies priekyje, susiformavęs iš tamsių brūkšnelių, taip pat ūsų, kontrastuojantis blyškus antakis, yra puikus atpažinimo ženklas. Sunkiausia pažinti jauniklius, nes jų apdaras yra dėmėtas, bet minėtas ženklas matomas jau nuo ankstyvo paukščių amžiaus.

Skrenda pabrėžtinai banguotai; labai primena kieles dėl savo lieknumo, ilgų sparnų ir ilgos uodegos. Laikysena daugiausia horizontali, eisena labiausiai laisva iš kalviukų; ėjimas, bėgimas su sustojimais primena kielių eiseną. Pastoviai judina uodegą, žymiai dažniau, nei tai daro kiti kalviukai.

Buveinė

Mėgsta sausesnes, bet neišdžiūvusias vietas. Vengia stačių šlaitų ir aukštos ar tankios augalijos. Mėgstamos vietos yra saulėtos lygumos. Gyvena panašiose vietose, kaip ir lygutė, storkulnis - smėlėtuose ariamuose laukuose ir smėlėtose upių pakrantėse. Aptikti ir smėlio kopose, išdžiūvusių upių vagose, akmenuotose vietose, pakelėse, sausose kalvose. Žiemą Afrikoje irgi renkasi panašias vietas, randami net dykumų pakraščiuose.

Panašios rūšys