v0.67 GW

Lyrurus tetrix arba Tetrao tetrix
[Galliformes • Phasianidae]  (Clements)
LT Eurazinis tetervinas arba Tetervinas
EN Black Grouse
DE Birkhuhn
RU Тетерев
SE Orre
LV Rubenis
FR Tétras lyre
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 3(R)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 2000-3000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Didesni už žvyres, bet mažesni už kurtinio ♀. ♂ trečdaliu didesnis už ♀ (dėl ilgesnės uodegos), bet tik penktadaliu ilgesniais sparnais. ♂ apdaras unikalus - melsvai juodas, blizgantis, ryškia balta juosta sparne ir užriestomis uodegos plunksnomis, suteikiančiomis lyros formą ją išskleidus ir pakėlus. ♀ ne tokia spalvinga, tamsiai margintu pilkai rusvu apdaru, balsva juosta sparne ir tik truputį skelta uodega.

♂ nesupainiojamas. ♀ sudėtingai išmargintas apdaras painiojamas su kurtinio ♀. Nors daug mažesnė už kurtinio ♀ (kiek daugiau nei trečdaliu), dažniausiai būna sunku įžiūrėti savitą uodegos formą ir vienodai išmargintą krūtinę; geriausias požymis yra blyški sparno juosta. Pasitaiko hibridų su kurtiniais, fazanais ir žvyrėmis, kuriuos atpažinti sunku. Skrenda kiek aukščiau už kitus fazaninius, ilgiau ir sklendžia. Mėgsta tupėti net ir ant labai plonų šakelių.

Buveinė

Gyvena vidutinio klimato juostose ir šiaurės kraštuose - subarktinėse ir arktinėse kalnuotose vietovėse. Dažniausiai apsigyvena tarpinėse buveinėse tarp miško ir atvirų vietų - viržynų, dykynių, neintensyviai dirbamų žemių, pelkučių ar stepių. Buveinėse turi būti medžių, bet jie neturi augti tankiai, apatinė danga - netanki, patys medžiai - geriausia, kai auga mažomis grupėmis ir šalia jų yra laukymės, kirtimai, išdegę plotai ar natūraliai ataugantys jaunuolynai. Skirtingose vietovėse renkasi spygliuočių arba lapuočių medžių giraites; kai kuriose vietose - kriaušių, vyšnių medžius soduose, jaunų miško medžių plantacijas.

Panašios rūšys