v0.67 GW

Tetrao urogallus
[Galliformes • Phasianidae]  (Clements)
LT Vakarinis kurtinys arba Kurtinys
EN Western Capercaillie arba Capercaillie arba Eurasian Capercaillie
DE Auerhuhn
RU Глухарь
SE Tjäder
LV Mednis
FR Grand Tétras
Foto/balsas
Statusas

Lietuvos Raudonoji Knyga: 2(V)

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 300-400

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Daug didesnis už teterviną; ♂ bemaž perpus didesnis už ♀. Didžiulis fazaninių atstovas, aiškiai plačiais sparnais, uodega, masyviu snapu. ♂ apdaras tamsus, tamsiai ruda nugara, baltomis dėmėmis prie peties ir sparnų šonuose, iš arčiau krūtinė blizga žaliai. ♀ apdaras panašus į tetervino ♀, skiriasi neruožuota kaštonine krūtine, neturi juostos sparne, uodega daug labiau dryžuota.

♂ nesupainiojamas; dydžiu ir stambumu primena kalakutą. ♀ painiojama su tetervino ♀. Skrenda galingiausiai šeimoje; nežiūrint stambumo, vikriai skraido tankumynuose. Sprunka iš priedangos triukšmingai, girdimas sparnų plakimas, bet mostai tylūs, kai skrenda toliau. Neįprastai vikriai karstosi ant šakų.

Buveinė

Daugiausia iš giminingų rūšių laiko praleidžia medžiuose. Gyvena šiaurės ir vidutinio klimato zonose, miškuose, dažniausiai spygliuočių. Kartais apsigyvena ir amžinai žalių lapuočių miškuose (Ispanijoje). Gyvena kelių tipų biotopuose: aukštuose, tankiuose ir tamsiuose eglynuose ar kėnių miškuose arba šviesesniuose pušynuose ar maumedžių giraitėse, taip pat mišriuose miškuose, kuriuose auga beržai ir drebulės, ąžuolynuose. Labai patinka brandžių medžių miškai, kuriuose yra atvirų pievelių ar kirtimų, apaugusių mėlynojais. Miškų kirtimas ir žmogaus veikla turi didelę įtaką populiacijos mažėjimui. Gyvenamoje vietoje ar netoli jos turi būti papartynai arba panašios vietos, kuriose galėtų slėptis, dulkėti plotai, vanduo atsigerti ir smulkus žvyras, kuris yra ryjamas.

Panašios rūšys