v0.67 GW

Tringa erythropus
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Tamsusis tilvikas
EN Spotted Redshank
DE Dunkelwasserläufer
RU Щёголь
SE Svartsnäppa
LV Tumšā tilbīte
FR Chevalier arlequin
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
+++RRR+++++
Apibūdinimas

Kiek didesnis už raudonkojį tuliką, ketvirčiu ilgesniu snapu ir ilgesnėmis kojomis. Gana lieknas, elegantiškas tilvikas. Apdaras veisimosi metu beveik vientisai padūmavęs, tamsus, išskyrus baltą juostelę apatinėje nugaros dalyje, centre. Žieminiu apdaru ir jaunikliai labai panašūs į raudonkojį tuliką, tik atspalvis pilkas (ne rudas, kaip raudonkojo), aiškiai matomas antakis, neturi balto sparno krašto, būdingo raudonkojui tulikui, vietoj jo - sparnas išmargintas baltais kampuotais plėmeliais (matomais tik iš arti). Ilgas plonas snapas aiškiai raudonas prie pagrindo, kojos visuomet tamsiau raudonos, nei raudonkojo tuliko.

Veisimosi apdaru suaugęs nesupainiojamas, bet žiemos apdaru ir jaunikliai ant žemės dažnai painiojami su raudonkoju tuliku, kai neaiškiai matomos kojos ir ilgesnis snapas. Tamsiojo tilviko apdaras visuomet yra pilkesnis, o siluetas ir maitinimosi būdas gerai atskiriami iš toliau. Skrydžio metu, sparnuose nesant baltos juostos, galima greitai atmesti raudonkojo tuliko kandidatūrą, bet tuomet galima supainioti su (ne veisimosi apdaru) žaliakoju tuliku, kūdriniu tilviku, nes pas šias rūšis ant nugaros irgi matomas panašus baltas pleištas. Skrenda panašiai, kaip ir kiti tilvikai; leidžiasi plasnodamas, staigiai pakyla, sklandžiai plasnoja, kartais pasklęsdamas ištiesęs sparnus. Skrydžio metu siluetas plonesnis už raudonkojo tuliko, kojos išsikišusios iš už uodegos; greičiu ir manevringumu pranoksta raudonkojį ir žaliakojį tulikus.

Skrydžio metu šūksniai ne tokie muzikalūs, kaip raudonkojo tuliko: aštrus, ištęstas 'tsiu-yt' ar 'tyy-vyt'.

Buveinė

Peri subarktinėse ir žemutinėse arktinėse zonose, neperi kalnuose. Dažniausiai apsigyvena miškingoje tundroje, taip pat - atviroje tundroje ir atviresnės taigos pakraščiuose. Nors perėjimo vietose turi būti vandens ar pelkių, dažnai peri ir ant sausų kalvų, kiek toliau nuo vandens.

Net ir išperėjęs žymiai rečiau už panašias rūšis būna jūrų pakrantėse; randamas dumblinuose pamariuose, pelkėtuose pajūriuose, prie tvenkinių, druskingose daubose, sekliai užlietuose laukuose, sausinamuose ryžių laukuose, prie nuotėkų šalinimo stočių.

Panašios rūšys