v0.67 GW

Tringa ochropus
[Charadriiformes • Scolopacidae]  (Clements)
LT Brastinis tilvikas arba Titilbis
EN Green Sandpiper
DE Waldwasserläufer
RU Черныш
SE Skogssnäppa
LV Meža tilbīte
FR Chevalier cul-blanc
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 5000-7000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++
Apibūdinimas

Kiek didesnis ir ilgesne uodega už tikutį, bet trumpesnėmis kojomis. Mažas ar vidutinio dydžio tilvikas, grakštumu prilygsta didesniems Tringa paukščiams ir forma panašus į krantinį tilviką. Apdaras - tamsiausias šioje šeimoje; viršus žaliai rudas, gili krūtinė padūmavusi, mažiau baltos spalvos apačioje. Skrydžio metu sparnai iš viršaus ir apačios atrodo beveik juodi, kontrastuojantys su baltu pilvu, pauodegiu ir antuodegiu.

Dažniausiai painiojamas su tikučiu, bet kojos trumpesnės, tamsios, apdaro viršus tamsus (žalsvo atspalvio) ir bemaž neraštuotas (kaip ir sparnų apačia), ryškesnis antuodegis, netolygiai juodai brūkšniuota uodega, mažiau matomas antakis. Skrenda lengvai, sprunka panašiai, kaip perkūno oželis. Dažnai randamas tokiose vietose, kur gyvena perkūno oželiai ir oželiai nykštukai.

Buveinė

Peri vidutinio klimato juostoje, dažniau - šiauriniuose kraštuose ir subarkties zonose, taip pat - kalnuotuose regionuose pietuose. Apsigyvena tik prie stovinčio ar lėtai tekančio gėlo vandens telkinių, net ir labai mažų, dumblinomis ar žemėtomis, bet ne akmenuotomis, pakrantėmis. Šie telkiniai dažniausiai yra netoli pelkių, klampynių ar balotų vietų, kur auga uosiai, beržai, pušys ir, retkarčiais, kiti medžiai.

Po perėjimo medžių kaimynystė dažniausiai nebūtina. Lieka prie vandens, bet vengia pajūrio pakrančių, nors gali apsistoti ir prie sūraus ar gėlo vandens telkinių, net ir visiškai mažų (įskaitant ir dirbtinės kilmės) ar net užterštų. Labiausiai patinka apsaugotos ir nuožulnios pakrantės, nors gero matomumo reikalavimai su tokiais gebėjimais staigiai ir stačiai pakilti gal ir neturėtų būti būtini.

Panašios rūšys