v0.67 GW

Uria aalge
[Charadriiformes • Alcidae]  (Clements)
LT Laibasnapis narūnėlis
EN Common Murre arba Guillemot
DE Trottellumme
RU Тонкоклювая кайра
SE Sillgrissla
LV Tievknābja kaira
FR Guillemot marmette
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

Rūšies perėjimo faktai Lietuvoje neužfiksuoti.

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++
Apibūdinimas

Šiek tiek didesnis už alką, gilesne krūtine, ilgesniu kūnu, bet trumpesne uodega; truputį mažesnis už storasnapį narūnėlį, ne toks stambus, trumpesniais sparnais, ilgesniu smailėjančiu snapu ir ilgesniu kaklu (ištiesus). Labiausiai paplitęs alkinis paukštis, panašiai, kaip alkos ar storasnapio narūnėlio, tamsia galva, kaklu ir apdaro viršumi ir daugiausia balta apačia. Lengviausia atskirti iš ilgo, smailėjančio ir vienspalvio snapo, margų kūno šonų (suaugusio) ir dantytos raukšlės, atrodančios kaip tamsi linija už akies (geriausiai matoma jaunų paukščių ir suaugusių žiemos apdare). Ketvirčio paukščių veisimosi apdare raukšlė ir apvadas aplink akį būna baltos spalvos (šiaurėje tokių pasitaiko dažniau, pietuose - rečiau).

Iš arčiau nesupainiojamas dėl vienspalvio, smailėjančio snapo, suaugusio veisimosi apdare matomų dryžių šonuose, aiškios, tamsios raukšlės už akies (ne veisimosi metu matomos baltame kakle). Kiti bruožai persidengia su alkos ir storasnapio narūnėlio. Jauno paukščio ir suaugusio žiemos apdaru geriausiai matomas galvos raštas. Lyginant su alka, skrydžio metu sparnais plasnoja ir juda į priekį kiek lėčiau; snapas kiek aukščiau pakeltas ir kūno pabaiga atrodo bukesnė. Plonesnis snapas, galva ir kaklas, trumpesnė uodega siluete skiriasi nuo alkos, ir matomi paukščiui plaukiant, tupint, stovint ar skrendant.

Buveinė

Gyvena prie jūrų, daugiausiai šiauriniuose kraštuose ir žemutinės Arkties zonose, bet dalis paukščių gyvena vidutinio klimato zonose ir tolimoje Arktikoje. Išgyvena vėjuotose, lietingose ir šaltose vietovėse, bet vengia ledo. Perėjimui pasirenka uolų atbrailas, uolėtas saleles, kur atbrailos atsisukusios į jūros pusę, įtrūkimus ir plyšius akmenyse. Dažnai peri ant pliko akmens paviršių. Išperėję paukščiai pasilieka prie kolonijų dažniau, nei tai daro storasnapiai narūnėliai, rečiau nutolsta į atvirą jūrą toliau nuo kranto.

Panašios rūšys