v0.67 GW

Vanellus vanellus
[Charadriiformes • Charadriidae]  (Clements)
LT Paprastoji pempė arba Pempė
EN Northern Lapwing arba Lapwing
DE Kiebitz
RU Чибис
SE Tofsvipa
LV Ķīvīte
FR Vanneau huppé
Foto/balsas
Statusas

IUCN Red List

Randami: LT

Lietuvoje peri

~ 18000-20000

Buvimas Lietuvoje
Mėnuo
123456789101112
++++++++++++++++++
Apibūdinimas

Vidutinio dydžio, ilgais, plačiais, užapvalintais sparnais, didesnė už dirvinį sėjiką, ilgu kuodu, ryškiu juodai baltu apdaru. Galvos raštu, ilgu plonu kuodu, rudu pauodegiu išsiskiria tarp braidančių balų paukščių. Skrydžio metu juoda krūtinė kontrastuoja su baltu pilvu ir balta sparnų apačia, dėmesį patraukia balti sparnų galai ir rudas pauodegys. Jauniklių kuodas trumpas, pauodegys blyškesnis, sparnai žalsvesni; pusiau pasislėpę gali būti panašūs į kitus paukščius, bet išlindę iš už priedangos greitai atpažįstami.

Nesupainiojama. Tuoktuviniai skrydžiai ir balsas - įspūdingi. Skrenda gana lėtai; skrydis 'pavargęs', sparnų mostai padriki.

Buveinė

Gyvena vidutinio klimato juostoje, nuo Viduržemio jūros regionų ir stepių iki šiaurinių kraštų. Gyvenamose buveinėse turi būti tinkamos dirvos, kurioje gyvena paviršiniai ar (negiliai) požeminiai organizmai. Dirva turėtų būti nesausa - drėgna ar kiek pažliugusi. Buveinės būna plokščios ar nedaug nuolaidžios, bet ne stačios, uolėtos ir ant žemės neturi būti kliūčių laisvai vaikščioti. Nuolat pasirenka atviras vietas, su geru matomumu į visas puses. Nuo senų laikų į šios rūšies buveines kėsinasi žmogus, nors ir pats, dirbdamas žemę, sukuria tinkamas vietas pempėms, į kurias jos vis dažniau atskrenda perėti.

Panašios rūšys